Washington 2. februára (TASR) - Mal to byť deň slávy siedmich rodín.
V Izraeli si chcel na návrat slávneho brata Ilana Ramona pripiť jeho brat, vo Wisconsine čakal na sestru Laurel Clarkovú, ktorá si chcela letom do vesmíru splniť vysnívaný sen, jej hrdý brat.
Práve na Floride sa v sobotu zišlo sedem rodín rozličného pôvodu a kultúr, aby spoločne oslávili návrat svojich blízkych na zem.
V jednom momente sa však ich spoločná pýcha zmenila na spoločný smútok, keď sa snažili pochopiť dovtedy nepochopiteľné.
"Nemám syna," vyhlásil Eliezer Wolferman, otec prvého izraelského kozmonauta v Jeruzaleme. Iróniou osudu bol fakt, že len niekoľko hodín pred plánovaným pristátím Columbie poskytol Wolferman televízii rozhovor naživo. Spomenul si v ňom na posledný krát, čo hovoril so svojim synom prostredníctvom videokonferencie z vesmírneho centra v Houstone.
"Naša rodina ho videla a deti ho žiadali, aby vo vzduchu urobil kotrmelec," uviedol.
Wolfermanov syn sa však nestal len rodinným hrdinom, ale aj ikonou celého národa. Jeho otec bol na túto skutočnosť pyšný a neskrýval to.
Potom prišla tá správa. Zrazu prestali natáčať rozhovor. Zakrátko bolo oznámené, že Columbia sa rozlomila nad územím Texasu a členovia posádky sú mŕtvi. Wolferman bol opäť vo svetle kamier, avšak tentokrát bojoval so smútkom. "Myslím na všetko, čo sa stalo, odkedy sa narodil až doteraz. Nemám syna. Je to smutné, veľmi smutné a neviem, čo mám ešte k tomu povedať," uviedol skormútený Wolferman.
Ramonov brat Gadi pozval v sobotu do reštaurácie, ktorú vlastní, priateľov, aby si spoločne pripili na bratov návrat. "Ani v tých najstrašnejších predstavách by sa mi neprisnilo, že sa môže stať niečo také," uviedol Gadi, ktorý má z lietania strach. Jeho brat mu však vždy hovorieval, že jazdenie je oveľa nebezpečnejšie.
Ramonova manželka so štyrmi deťmi čakala v Cape Canaveral na pristátie svojho manžela. Po tom, čo NASA stratila kontakt s posádkou, príbuzných odviedla do svojich úradov, aby im oznámila smutnú správu. Tam im telefefonicky vyslovil sústrasť aj americký prezident George W. Bush.
Nielen oni, ale aj ich ďalší príbuzní roztrúsení po USA a celom svete boli správou šokovaní.
"Bol to absolútne bezchybný let," uviedol brat Laurel Clarkovej Daniel Salton z Milwaukee. Vstal hneď za rána, aby si mohol vychutnať pristátie Columbie, v ktorej sa nachádzala jeho sestra.
Len deň predtým dostal od Laurel mail, v ktorom mu opisovala ako sa teší zo svojho prvého výletu vo vesmíre.
"Som rád, že sa jej podarilo dostať do vesmíru, pretože o tom dlho snívala. Videla, že má pred sebou otvorenú cestu na to, aby sa stala astronautkou a plne ju aj využila," dodal Salton.
Clarkovej teta a strýko - Betty a Doug Havilandovci z Iowy si pri tejto nešťastnej udalosti chtiac-nechtiac spomenuli na predchádzajúcu tragédiu v rodine. Ich syn Timothy totiž zahynul pri zrútení Svetového obchodného centra 11. septembra 2001.
"Máte ten nepríjemný pocit, že je to tu zase," uviedol 76-ročný Doug. Betty Havilandová poznamenala, že jej neter bola hrdá na to, že bude reprezentovať svoju vlasť. "Urobila niečo, čo je v tomto svete zväčša doménou mužov a preto sa jej táto príležitosť tak páčila," dodala.
Ďalší príbuzní obetí zase vyjadrili podporu pokračovaniu vesmírneho programu, aj keď ich príbuzných stál život.
"Chceme, aby vesmírne misie pokračovali," uviedla Audrey McCoolová, matka pilota Williama C. McCoola, pričom dodala, že sedem životov by nemalo vyhasnúť nadarmo.
2 mic