„Hlavným cieľom pracovného stretnutia regionálneho centra Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) v Bruseli pre novinárov z Česka, Maďarska, Rumunska a zo Slovenska je, aby sa účastníci z kandidátskych krajín oboznámili so skúsenosťami hosťujúcej krajiny pri dobrovoľnom návrate žiadateľov o azyl do vlasti, ako aj špecifické postavenie rómskych žiadateľov o azyl v hosťujúcich krajinách,“ píše sa v oficiálnej pozvánke, ktorú dostala aj redakcia SME. „Nie som spokojný, o Rómoch sa hovorilo veľmi všeobecne,“ povedal redaktor z nemenovaného média zo strednej Európy. A mal pravdu.
Záväzok regionálnej pobočky organizácie v Bruseli, ktorú financujú EÚ, Belgicko, Holandsko a Fínsko, sa nenaplnil. Naopak, mnohí účastníci odišli z hlavného mesta Európy sklamaní a znechutení správaním sa predstaviteľov spomínanej organizácie. „Kam idete?“ opýtala sa koordinátorka strenutia Cécile Riallantová. „Na WC,“ znela odpoveď a nálada sa stupňovala.
Novinárov z kandidátskych krajín v meste eurokratov prezývajú „pekáči“, z anglického „post communist countries“ – postkomunistické krajiny. Azda aj preto niekto zvolil prístup ako k neinformovaným žurnalistom z východu.
Výroky typu „posnažíme sa, urobíme, premyslíme a čelíme“, ktoré sa často opakovali, nič nepovedali a naliehanie na konkrétnejšie odpovede formou otázok iba málo z pozvaných politikov, či západných novinárov pochopilo.
Podľa viacerých účastníkov je preto neuveriteľné, že peniaze, ktoré možno využiť pri práci IOM v teréne, zbytočne minuli svoj cieľ. „Asi zase niekto potreboval odfajknúť plnenie ročného plánu,“ povedal nemenovaný žurnalista s poukázaním na nepripravený program stretnutia. Ten totiž neobsahoval mená ľudí, ktorí so slovenskými či s českými žiadateľmi o azyl priamo pracujú, hoci tak program na prvý pohľad vyzeral. Tých bolo treba vyhľadať počas jedinej krátkej prestávky alebo obeda. Na otázku, či je možné aspoň slovenských žiadateľov o azyl vidieť, padla zase odpoveď: „Musíte zostať tu, my to platíme!“
„Podobný prístup som ešte nezažil. To ma považujú za totálneho hlupáka?“ opýtal sa iný nemenovaný kolega a vypočul si ďalšiu „horúcu“ správu o tom, ako sa niektoré štáty EÚ chystajú otvoriť dvere počítačovým expertom z kandidátskych krajín: o správe, ktorá slovenskými médiami preletela v auguste, sa tak novinári zo strednej a z juhovýchodnej Európy dozvedeli v Bruseli v januári.
JURAJ TOMAGA