Hlas z Gentu: Rómom treba pomôcť doma

Koľko slovenských a českých občanov v súčasnosti v Gente registrujete?


Belgicko na vlnu azylantov zareagovalo vízami – 13. apríla 2000 začala platiť dočasná vízová povinnosť a pred budovou veľvyslanectva v Bratislave sa začali tvoriť rady. FOTO – ARCHÍV TASR


Protesty slovenských Rómov sa v roku 1999 preniesli až do Belgicka. V októbri spomínaného roku tam na policajnej stanici v Tienene protestovali proti spôsobu repatriácie svojich krajanov – asi 50 Rómov čakalo na návrat na Slovensko v nápravnom zariadení. FOTO – ARCHÍV TASR

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


FOTO SME – AUTOR

Koľko slovenských a českých občanov v súčasnosti v Gente registrujete?

SkryťVypnúť reklamu

„Presne 1917 zo Slovenska, všetci sú Rómovia. V Gente sú oficiálne zaregistrovaní, sú tu legálne, lebo ešte neprešli celým azylovým procesom. Prišli ešte pred tým, ako začali platiť nové a prísnejšie azylové zákony. Občania Česka, ktorých je v Gente 700, sú spolu s občanmi SR v Belgicku už dva roky.“

Kedy by sa mali slovenskí a českí Rómovia vrátiť na Slovensko? Na pracovnom stretnutí Medzinárodnej organizácie pre migráciu zaznelo, že fond na sociálne príspevky pre azylantov je prázdny, aká je v tom súvislosť?

„Fond už dávno nemá peniaze. Tí, ktorí od vás prišli iba nedávno, už peniaze nedostávajú. Bolo to potrebné opatrenie. Žiadatelia o azyl, väčšinou mnohopočetné rodiny, sa však dostali do nezávideniahodnej situácie, o chvíľu nedostanú ani frank. V Gente rastie napätie. Na adresu rómskych azylantov počuť mnoho kritiky. Mestská rada o tom vie. Treba povedať, že nikto zo slovenských a z českých občanov azyl v Belgicku nedostal.“

SkryťVypnúť reklamu

Ako slovenskí občania do Gentu prichádzali?

„Celý proces je dobre organizovaný. Nie som špecialista, viem však, že v Česku, konkrétne v Prahe, sa veľa vecí organizuje. Pred budovou, kde sa vydávajú peniaze pre žiadateľov o azyl, parkujú autá s českými poznávacími značkami. Ľudia vychádzajúci z áut však hovoria po slovensky. Nie sú z Gentu, no poznajú cestu k spomínanej budove. Nepotrebujú ani mapu.“

Poskytujete pomoc už na letisku?

„Vaši Rómovia neprichádzajú lietadlom. Cestujú sem autobusmi a autami.“

Akú pomoc im poskytujete?

„Dobrovoľný návrat do vlasti, v rámci ktorého fungujú dva programy. Pred odchodom dostanú prémiu 10-tisíc belgických frankov. Podľa počtu členov rodiny – pri mnohopočetných rodinách dostávali aj viac ako 70-tisíc frankov. Druhý program sa vzťahuje na regionálny projekt žiadateľov o azyl, teda integráciu do spoločnosti.“

SkryťVypnúť reklamu

Ako tí ľudia žijú po tom, čo Belgicko skončilo s platením sociálnej pomoci? Majú so sebou peniaze?

„Sociálna pomoc sa prestala vyplácať 3. januára tohto roku. Zatiaľ len odhadujeme, ako sa bude situácia vyvíjať. Minulý týždeň som už v úrade nemal žiadnych návštevníkov zo Slovenska. Obávam sa, že majú so sebou deti, ktoré budú žiť v ilegalite, pretože v opačnom prípade by sa u nás zastavovali a dostali by pomoc. Zrazu ich vôbec nevidno. Minulý rok bola drvivá väčšina mojich návštevníkov zo Slovenska.“

Akú veľkú pomoc dostávali?

„Podľa vtedy platnej legislatívy približne 20-tisíc frankov.“

Priznali sa k rómskej národnosti?

„Áno, vždy som počul, že sú Rómovia a z Košíc.“

Aké argumenty používajú, aby sa nemuseli vrátiť domov?

„V súčasnosti sú veľmi zmätení. Problémy im spôsobilo zavedenie víz. Belgicko najskôr víza zaviedlo, neskôr ich zrušilo, potom opäť zaviedlo. Od polovice apríla či mája zase pravdepodobne nebudete potrebovať víza. Rómovia sú z toho zmätení. Navyše, začala platiť nová azylová legislatíva. Nedostanú peniaze a nebudú schopní zaplatiť za bývanie. Chápem, že sú v ťažkom postavení.“

SkryťVypnúť reklamu

Kto slovenským žiadateľom o azyl pomáhal a pomáha pri hľadaní ubytovania?

„Podľa novej legislatívy nemôžu žiadatelia o azyl hľadať prenájom. Nemajú teda na výber. Môžu si vybrať medzi ilegalitou a legalitou v azylových centrách, kde sa bude organizovať aj vyučovanie pre deti. Treba však povedať, že v Gente Rómovia deti príliš do školy neposielali. Sú však aj takí, ktorí sú ochotní integrovať sa do belgickej spoločnosti. Predpokladám, že keď sa vrátia na Slovensko, zostane im to.“

Keď niekto čaká na azyl, môže pracovať?

„Áno, v niektorých prípadoch sa to dá. Nechcem to hovoriť so zlým úmyslom, ale azylanti zo Slovenska sa ma nepýtali, či môžu pracovať.“

A čo zdravotné poistenie, kto ho v prípade slovenských občanov platí?

„V každej nemocnici v Gente je protokol, podľa ktorého všetci azylanti, i tí ilegálni, majú právo na zdravotnú starostlivosť.“

SkryťVypnúť reklamu

Ako komunikujete s Rómami, ktorí nevedia jazyk?

„Mám výbornú tlmočníčku. Je z Prešova, basketbalistka. Žije tu v Belgicku.“

Legálne?

„Áno.“

Odkedy funguje váš úrad?

„Od roku 1992. Teda od času, keď do Belgicka začali prichádzať utečenci z Afriky a Južnej Ameriky, Afganistanu a Indie. Teraz je situácia iná, väčšinu utečencov predstavujú obyvatelia strednej a východnej Európy.“

Ako ľudia z Gentu vnímajú emigrantov zo strednej a východnej Európy v porovnaní s ostatnými krajinami?

„Poviem vám príklad. Keď žijete v krajine, kde je vojna, a máte deti, musíte emigrovať, musíte opustiť domov, priateľov. V takom prípade je povinnosťou pomôcť. V Gente žije 14-tisíc prisťahovalcov, prevažne z Maroka a Turecka. Celkovo je v Gente 7000 žiadateľov o azyl a podľa mojich informácií sa v meste zdržiava asi 5000 ilegálnych žiadateľov. Žijú predovšetkým v najchudobnejších častiach mesta.“

SkryťVypnúť reklamu

Aké dôvody uvádzali slovenskí občania pri príchode?

„Keď prišli prví azylanti, počúval som, ako ich napádali skinhedi, hovorili o pouličných bitkách. Veľmi som s nimi súcitil. Ale keď som ten istý príbeh počul asi stokrát, začalo sa mi to zdať zvláštne. Zavolal som novinárom, pýtal som sa ľudí na univerzite a takých, ktorí Slovensko poznajú. Súhlasili s tým, že na Slovensku sú skinhedi, no neohrozujú menšiny tak, ako mi Rómovia rozprávali. Ekonomické záujmy teda prevažujú. Je zrejmé, že nemajú peniaze ani domov, a to tak v Belgicku ako na Slovensku. Nikde. Sú veľmi chudobní. Slovensko je v porovnaní s Belgickom tiež chudobnou krajinou.“

Boli ste niekedy na Slovensku?

„Chcem tam ísť. Viem, že je to nádherná krajina.“

Koľko neúspešných žiadateľov o azyl požiadalo o pomoc pri repatriácii?

SkryťVypnúť reklamu

„Takmer 800. No niektorí sa do Gentu vrátili. Môj úrad zaznamenal asi 20 rodín. Vrátili sa naspäť po zrušení vízovej povinnosti a z môjho úradu sa stala cestovná kancelária. Títo ľudia opäť požiadali o azyl. V Belgicku ste mohli požiadať o azyl dva-, tri- i viackrát. Legislatíva sa však zmenila a tí, ktorí zobrali prémie za opustenie krajiny, by ich pri návrate museli vrátiť. Preto sa nevrátia. Sú inteligentní a pochopili, že vrátiť sa im neoplatí. Rómom treba pomôcť doma na Slovensku. Pred problémami nemožno neustále utekať.“

JURAJ TOMAGA, Brusel

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  5. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  6. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  7. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  8. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 226
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 645
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 198
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 574
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 387
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 204
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 847
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 790
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu