KOŠICE, MALÉ TRAKANY – „Najšokujúcejšou z vlaňajších pohrôm, ktoré nám voda prinášala, bola na prelome januára a februára tá prvá: kyanidová. Stáli sme v šoku na brehu Tisy, pozerali na vodu. Cítili sme, že rieka umiera. Začas bola úplne mŕtva. Našťastie, život v Tise sa nad očakávanie rýchlo obnovuje. Niekoľko mesiacov po katastrofe každého potešil pohľad i na úplne malé rybky. A hoci by sme vlani vo februári neverili, že ešte v roku 2000 budeme v Tise loviť ryby, s kamarátom som chytil šesťkilogramového sumca. Halászlé bolo výborné, prežili sme to,“ povedal včera Arpád Petrík, starosta obce Malé Trakany v Trebišovskom okrese.
Uplynul práve rok od chvíle, čo sa po pretrhnutí odkaľovacej nádrže pri zlatej bani Aurul, ktorá patrí rumunsko-austrálskej ťažobnej spoločnosti Esmeralda pri rumunskom meste Baia Mare, dostalo do vôd Tisy a Dunaja 378 500 litrov vody kontaminovanej smrteľne jedovatým kyanidom. V strednej Európe ľudia ešte nikdy nemuseli čeliť takej rozsiahlej pohrome. Rybári v Rumunsku, na Ukrajine, Slovensku, najmä však v Maďarsku, ale i v Srbsku vyberali z otrávených vôd tony uhynutých rýb. Otrávená voda vyradila v povodí Tisy a Dunaja mnohé zdroje pitnej vody.
Povodne vymenili vodu v rieke
Jed vo vode bol ranou pre komplikovaný ekosystém a v monitorovaní pokračujú aj rok po. Potvrdil nám to aj Ing. Viliam Vološ zo Slovenského vodohospodárskeho podniku, odštepného závodu Povodie Bodrogu a Hornádu v Košiciach. „Následky prítomnosti kyanidom a ťažkými kovmi kontaminovanej vody vlani našťastie zmierňoval opakovaný povodňový stav Tisy. Povodne spôsobovali rýchlejšiu výmenu vody v rieke a pomohli prekryť kontaminovaný sediment novým. Laicky sa dá povedať, že dnes už tečie nová Tisa. Pre nás však budú dôležité až výsledky, ktoré vyhodnotíme po jarných analýzach sedimentov, je to dlhodobejšia záležitosť,“ povedal inžinier Vološ.
Voda v Tise sa mení rýchlo. Nie však tak rýchlo, aby úplne unikla devastáciám. Hoci sú Rumuni v zlatých baniach oveľa opatrnejší, aj tento rok už lovili maďarskí rybári ryby, ktoré otrávili kyanidy a ťažké kovy. Opäť unikli z banských odkalísk. Situáciu monitorujú ekologické organizácie, komisári Európskej únie a najmä samotní obyvatelia z povodia Tisy, ktorí už nechcú dopadnúť ako pred rokom.
EVA BOMBOVÁ