BRATISLAVA - Desaťročné dlhopisy, ktoré tento týždeň vydalo ministerstvo financií, sa môžu stať atraktívnou investíciou pre slovenských investorov. Prvýkrát v histórii vydal štát dlhopisy, ktorých výnos nie je stanovený fixne, ale jeho výška je odvodená od vývoja úrokových sadzieb na peňažnom trhu.
Nakupovať tieto cenné papiere včera odporučila aj banka ING Bank. „Podľa nášho jednoduchého oceňovacieho modelu sa primeraná cena líši od priemernej aukčnej ceny až o 1,4 percenta,“ tvrdí ING Bank. Rozdiel môže byť podľa nej spôsobený tým, že až doposiaľ na domácom trhu chýbal taký finančný nástroj, s ktorým by bolo možné desaťročné dlhopisy s plávajúcim výnosom porovnávať. „Fakt, že ide o nový inštrument, môže byť čiastočným dôvodom pre túto diskrepanciu,“ vysvetlil hlavný ekonóm ING Bank Ján Tóth.
V pondelkovej aukcii štátnych dlhopisov ponúklo ministerstvo financií investorom dlhopisy pri priemernej nákupnej cene 100,7139 percenta ich nominálnej hodnoty. „Súčasná, teda diskontovaná hodnota kupónových platieb naznačuje, že v porovnaní s príslušnou výnosovou krivkou je ‘fair‘ hodnota dlhopisov nad 102 percent ich nominálnej hodnoty,“ dodal Tóth.
Medzi bankami a ich klientmi bol po ojedinelej emisii vysoký záujem. Celkový dopyt investorov dosiahol viac ako 5,8 miliardy korún. Z nich rezort financií akceptoval len tri miliardy. Kupónový výnos bol určený ako jednoročná úroková sadzba na peňažnom trhu (BRIBOR), navýšená o 0,32 percentuálneho bodu. „Neskúsenosť, zmena v pôvodne ohlásenom harmonograme emisií a nejasnosti okolo oceňovania zatraktívnili túto emisiu dlhopisov, o ktorú budú mať zrejme najväčší záujem domáci investori,“ dodal Ján Tóth z ING Bank. Pôvodne bola totiž táto aukcia naplánovaná už na minulý mesiac, pre nepriaznivú situáciu na finančnom trhu však ministerstvo financií emisiu odložilo.
Podľa obchodníkov s korunou sa pod vysoký dopyt po desaťročných dlhopisoch podpísal predovšetkým záujem poisťovní, ktoré na rozdiel od bánk disponujú výrazne vyšším objemom dlhodobých zdrojov.
MICHAL NALEVANKO