
Deväť ľudských životov - vrátane rušňovodiča - si v noci na včera vyžiadalo vykoľajenie vlaku v austrálskom buši neďaleko Sydney. V rannej špičke cestovalo v štyroch vozňoch asi 80 ľudí. Vlak, ktorý vypravili zo Sydney, smeroval do oceliarskeho mestečka Port Kembla. Dva vagóny sa v rýchlosti 80 kilometrov za hodinu prevrátili na bok a dva ďalšie boli vážne poškodené nárazom. Väčšina cestujúcich ostala v nich uväznená. Záchranné akcie skomplikoval náročný terén - vlak sa vykoľajil v úseku nad morským útesom. Príčina železničného nešťastia nie je známa, ale vyšetrovatelia pripúšťajú aj negatívny vplyv extrémnych horúčav a požiarov posledných dní.
FOTO – REUTERS
BRUSEL - Zmluva o EÚ z Nice o inštitucionálnych zmenách nevyhnutných na rozšírenie únie dnes vstúpila do platnosti.
„Zmluva z Nice obsahuje zmeny potrebné na prípravu európskych inštitúcií na rozšírenie. Otvára tak cestu mierovému zjednoteniu európskeho kontinentu. Nice tiež umožní Európe konať efektívnejšie, keďže odstraňuje právo národného veta v niektorých oblastiach,“ zhrnul význam novej zmluvy predseda Európskej komisie Romano Prodi.
Na dokumente, ktorý nahradí terajšiu Amsterdamskú zmluvu z roku 1997, sa lídri európskej pätnástky dohodli na historicky najdlhšom summite EÚ v decembri 2000 v juhofrancúzskom prímorskom letovisku Nice. Problematická bola aj jej ratifikácia. Írski voliči zmluvu v prvom referende v roku 2001 odmietli a svoj súhlas dali až v druhom referende vlani v októbri.
Zmluva sa v praxi prejaví na budúci rok po prijatí 10 nových krajín do EÚ. Nový Európsky parlament, ktorý vzíde z volieb v júni 2004, bude mať namiesto dnešných 626 až 732 poslancov. Slovensku má podľa Nice patriť v EP 13 kresiel. Od 1. novembra 2004 sa začne mandát novej Európskej komisie s 25 členmi, jedným za každú členskú krajinu vrátane SR. Od 1. novembra 2004 začne platiť nové prerozdelenie hlasov v Rade ministrov EÚ. Slovensko bude v tomto rozhodovacom orgáne EÚ disponovať siedmimi hlasmi z celkového počtu 321 hlasov. (tasr)