Americkí vojaci prehľadávajú baštu bojových skupín Spin Boldak. FOTO - TASR/EPA
Zatiaľ čo svet búrlivo diskutuje o irackom či severokórejskom nebezpečenstve, v Afganistane sa bez asistencie médií zvádza boj o charakter štátu, ktorý roky trpel pod vládou militantných fanatikov. V Afganistane má svetové spoločenstvo možnosť dokázať, či je schopné zabezpečiť prechod krajiny k normálu. Udalosti posledných dní ukazujú, že sa mu to nie veľmi darí.
Už od novembra minulého roku spravodajské zdroje hlásia zvýšenú aktivitu Talibanu a al-Káidy v oblasti. Z Pakistanu sa do krajiny začínajú pomaly trúsiť talibovia, ktorí tam utiekli po americkom útoku na Afganistan. Zbavujú sa svojich brád aj typických odevov a oživujú svoje bunky.
V Afganistane operuje aj bývalý afganský premiér a šéf mudžahedínov počas sovietskej okupácie Gulbuddín Hekmatjár. Ten vyhlásil džihád americkým a spojeneckým vojskám.
Niektorí analytici tvrdia, že existujú náznaky, že Taliban, al-Káida a Hekmatjár spájajú sily, aby podkopali vládu prezidenta Hamída Karzaja. To napokon nebude až taký problém, pretože jeho pozícia sa aj tak oslabuje. Karzajova slabosť, minimálna angažovanosť Američanov a spojencov a dlhotrvajúca prítomnosť ich vojsk v krajine posilňujú bojové úderky operujúce na čoraz väčších územiach.
Aj najväčšia operácia spojeneckých vojsk od marca, ktorá sa začala začiatkom týždňa, ukázala, že tieto skupiny sú skutočne vybavené na boj. Vojaci odhalili sieť jaskýň s množstvom zbraní, jedla a prikrývok pripravených na partizánsku vojnu. V Spin Boldaku, kde sa odohrali najtvrdšie boje, zabili 18 bojovníkov. Americké velenie tvrdí, že išlo o Hekmatjárových ľudí. Taliban však hovorí, že ide o jeho ľudí.
Nech už ide o kohokoľvek, podľa pozorovateľov to znamená, že bojové skupiny v Afganistane sú opäť pripravené na boj. Majú síce straty, ale môžu postaviť bojové formácie.
Včerajší výbuch autobusu miestna správa spája aj s aktivitami Talibanu alebo al-Káidy. Humanitárne organizácie však tvrdia, že išlo o nehodu. Autobus vraj narazil na mínu.
Či už išlo o nešťastnú náhodu alebo teroristický čin, je jasné, že Afganistan má od normálu ďaleko. Pre obyvateľov Afganistanu totiž rovnaké nebezpečenstvo ako teroristické skupiny predstavuje neodmínovaná pôda.
Ak sa v Afganistane aj s pomocou medzinárodného spoločenstva nepodarí postaviť silnú vládu, bude podobných incidentov ešte viac. Len silná vláda totiž môže vykynožiť terorizmus a odmínovať obrovské plochy územia.
V prvej bitke vojny proti terorizmu, zdá sa, začínajú mať prevahu teroristi.