
Na slovenských školách joga na hodinách telocviku predsa len nebude. FOTO – ARCHÍV TASR
BRATISLAVA – Joga sa v školách zavedie len ako nepovinný predmet a nebude súčasťou povinnej telesnej výchovy. Tento záver vyplynul zo včerajšieho takmer dvojhodinového rokovania ministra školstva Milana Ftáčnika so zástupcami cirkví. Projekt R.A.S.T. o výučbe jogy v školách dá minister ešte posúdiť z vecného a zdravotného hľadiska.
Zástupcovia cirkví akúkoľvek formu jogy v školách odmietajú.
Podľa katolíckeho biskupa Rudolfa Baláža je cirkev za zdravie detí, no môžu to zabezpečiť špecialisti telesnej výchovy. „Riešenie zdravotných problémov prostredníctvom jogy môže viesť do slepej uličky,“ povedal Baláž.
Rovnaký názor má aj evanjelický biskup Ivan Osuský. „Joga, to nie sú len cvičenia, ale ucelený systém,“ povedal. Infiltrácia cudzej kultúry je podľa neho veľmi riskantná, lebo naša spoločnosť je v procese hľadania sa a ľudia majú problémy sami so sebou. Osuský tiež nie je proti relaxácii, no tá má byť v našom duchu a v duchu našej kultúry.
Ftáčnik povedal, že projekt R.A.S.T. vylučuje akékoľvek duchovné pôsobenie jogy a ide len o fyzické cvičenia. Joga sa po prípadnom schválení projektu v škole začne vyučovať len vtedy, ak si ju vyberie minimálne 12 žiakov.
Ftáčnik námietky proti joge ako voliteľnému predmetu odmieta, pretože by tým mohlo byť obmedzené slobodné právo výberu rodičov. Doteraz vynaložené náklady na vyškolenie 400 učiteľov jogy minister vyčísliť nevedel, ale ich zverejnenie nepovažuje za problém. Školenia podľa neho financovali metodické centrá, príručky vydala a zaplatila Joga v dennom živote.
Odmietol aj úvahy o tom, že presadzuje do škôl jogu len preto, že ju sám cvičí. (ldi)