Výplatné pásky zdravotníkov – rozpaky a sklamanie

BRATISLAVA – Vo väčšine nemocníc dostali lekári a ostatný zdravotnícky personál do rúk výplatné pásky za jún. Tie mali byť podľa vládneho uznesenia v priemere o 30 percent vyššie ako v máji.


Výplatná páska lekára s 25-ročnou praxou v bratislavskej nemocnici pred zvýšením platov lekárov v máji 2001 (hore) a po zvýšení v júni 2001.



BRATISLAVA – Vo väčšine nemocníc dostali lekári a ostatný zdravotnícky personál do rúk výplatné pásky za jún. Tie mali byť podľa vládneho uznesenia v priemere o 30 percent vyššie ako v máji.

Taká výplata však bola skôr výnimkou ako pravidlom. Medzi zdravotníkmi vládne nespokojnosť.

„Je to iluzórne. Tarifný plat mi zdvihli, ale zobrali osobné príplatky,“ hovorí otorynolaryngológ Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave Peter Špánik.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Lekári mali dostať viac o 45 percent. Prerátal som to, a skutočné zvýšenie je okolo 12,2 percenta,“ hovorí lekár Roman Staník.

Práve znížením osobných príplatkov sa v tejto nemocnici pokúsili nájsť peniaze na vyššie platy. „Inštitút odmeňovania kvalitnejšej práce sa úplne degradoval,“ hovorí predseda tunajších odborov Anton Szalay.

Platové dekréty, ktoré zamestnanci nedávno podpisovali, vyzerali sľubne, realita je však iná. „Vyššie výplaty? Ak mi aj pridali, všetko šlo na dane. Mám viac o 70 korún,“ rozhorčene zabuchla dvere výťahu sestrička.

Iné bratislavské nemocnice zabezpečili peniaze na vyššie platy inými spôsobmi. V Nemocnici L. Dérera na Kramároch síce zachovali osobné príplatky, znížili však vyťaženosť v službách na jednu tretinu. V Nemocnici sv. Cyrila a sv. Metoda zase zaviedli trojzmennú prevádzku, aby nemuseli personálu platiť za nadčasy.

SkryťVypnúť reklamu

Nové Mesto nad Váhom, Rožňava

Zaujímavým spôsobom sa so zvýšením platov vyrovnala Nemocnica s poliklinikou v Novom Meste nad Váhom. Manažment rozhodol, že zvýšené platy dostanú zdravotníci iba na papieri.

Rozdiel medzi platovým dekrétom a skutočnou mzdou bude evidovaný ako dlh nemocnice voči zamestnancom. V budúcnosti by mal byť splatený, mesačne však bude rásť o 700-tisíc korún. Ekonomický námestník nemocnice Miloš Makara tvrdí, že zvýšenie platov by dosiahli len prepustením vyše 90 zamestnancov. „Potom by sme museli zavrieť niektoré oddelenie alebo zrušiť ambulancie,“ povedal.

V nemocnici v Rožňave situáciu vyriešili tak, že všetci pracovníci si v júli vyberajú jeden deň neplateného voľna. Odobrali tiež osobné hodnotenia, lekárom preplácajú len obmedzený počet hodín za služby. „Vyberú si za ne náhradné voľno aj pohotovosť. Určitá časť pohotovosti ostáva nepreplatená,“ povedal riaditeľ nemocnice Csaba Čajka. Podľa neho je atmosféra medzi zamestnancami nemocnice zlá. Lekári sú nespokojní a na mnohých oddeleniach ich je v dopoludňajších hodinách, kvôli náhradným voľnám, nedostatok.

SkryťVypnúť reklamu

Zvýšenie platov vnieslo medzi zdravotníckych a nezdravotníckych pracovníkov napätie. „Lekárom som garantoval zvýšenie platov o 15 až 20 percent. Pôvodne malo ísť o 45 percent,“ dodal Čajka.

Banská Bystrica, Trnava

Vyššie výplaty podľa vládneho uznesenia dostali zamestnanci Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici.

Dôsledkom je však ešte väčšie zadlženie nemocnice. Po dvoch rokoch prepúšťania si už ďalšie nemôžu dovoliť a na platy dávajú peniaze určené na lieky a materiál, alebo z prostriedkov na energiu a odvody.

Zvýšené platy dostanú aj zdravotníci z Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Trnave.

Riaditeľ nemocnice Rynaldo Šimanský nepovedal, odkiaľ vzal o päť miliónov korún viac, keď stámiliónové dlhy nemocnice sa každý mesiac zvyšujú o desať miliónov korún.

SkryťVypnúť reklamu

V Martinskej fakultnej nemocnici na vyššie výplaty potrebujú mesačne viac o 7 miliónov. Vyplatili ich však tak, ako stanovovalo vládne uznesenie. Riešenie hľadajú v transformácii – 146 akútnych lôžok transformujú na chronické, doliečovacie a rehabilitačné lôžka.

(mar, js, ela, tasr)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 320
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 855
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 687
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 201
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 651
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 412
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 733
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 569
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu