Bratislava 31.januára (TASR) - Víťazkou súťaže Vynikajúca podnikateľka SR za rok 2002 sa zo 6 finalistiek stala Elvíra Chadimová, konateľka bratislavskej firmy PTK Echo, s. r. o.
Za najlepšiu začínajúcu podnikateľku v uplynulom roku Národná agentúra pre rozvoj malého a stredného podnikania (NARMSP) vyhlásila Ivetu Kahabkovú, zastupujúcu zvolenskú Palacinkáreň na zámku. Cenu sympatie získala Galina Barčáková, majiteľka firmy ALBI v Turzovke.
Medzi finalistami bola i Anna Beníková, ktorá podniká v poľnohospodárstve (SHR Anna Beníková), ďalej Zuzana Mikušincová, od roku 1990 podnikateľka v malo- a veľkoobchode s nábytkom a bytovými doplnkami (Zuzana Mikušincová-Nábytok-M) a Nina Milecová, majiteľka pekárne B.M.B Senec, s. r. o. TASR o tom informovala asistentka generálneho riaditeľa NARMSP Beata Pašteková.
Víťazka Elvíra Chadimová začala poskytovať svoje prvé služby v roku 1990. Pôvodné jazykové a prekladateľské centrum rozšírila o ponuku štúdia v zahraničí, rekvalifikačné kurzy, manažérske vzdelávanie, au-pair pobyty, prácu v zahraničí, vydavateľskú a hoteliersku činnosť, ale hlavne činnosť troch súkromných gymnázií v Bratislave, Kežmarku a Martine. Jej firma v súčasnosti realizuje v spolupráci s Ministerstvom školstva SR a Národným úradom práce 41 vzdelávacích akreditovaných programov a rekvalifikačných kurzov. Niektoré z nich sú orientované na problémové skupiny dlhodobo nezamestnaných alebo Rómov. Vo firme v súčasnosti pracuje 102 pracovníkov. E. Chadimová rozšírila svoje služby aj za hranice SR. PTK Echo, s. r. o., má v súčasnosti filiálky aj v Českej republike, Kanade a Austrálii.
Najlepšia začínajúca podnikateľka, ktorou sa stala Iveta Kahabková, prevádzkuje svoju palacinkáreň v priestoroch zvolenského zámku. K podnikaniu sa dostala potom, čo úspešne absolvovala kurz "Zakladám si vlastný podnik". Skúsenosti, nadobudnuté počas pobytu vo Francúzsku, ju priviedli k myšlienke venovať sa oblasti služieb. Svojim klientom ponúka zaujímavé a originálne menu z palaciniek, vyrobených podľa francúzskej receptúry a obohatenej o vlastné nápady. V súčasnosti I. Kahabková, s podporou samotného mesta Zvolen, plánuje otvoriť ďalšiu prevádzku priamo v meste s ponukou ďalších francúzskych gurmánskych špecialít.
Cenu sympatie získala Galina Barčáková z firmy ALBI. Tá začala s podnikaním v roku 2001. Venuje sa ručnému maľovaniu vianočných ozdôb. V ťažkých podmienkach oblasti s vysokou mierou nezamestnanosti sa snaží ponúknuť pracovné príležitosti hlavne ženám s deťmi. Sama s podnikaním začala až potom, keď kvôli veku a zdravotným problémom nevedela nájsť pracovné uplatnenie. V súčasnosti firma ALBI so 6 zamestnancami exportuje takmer všetku produkciu do ČR a dopyt po jej výrobkoch až šesťnásobne prevyšuje súčasnú výrobu.
Súťaž Vynikajúca podnikateľka založila NARMSP v roku 1999. Jej cieľom je povzbudiť ženy, ktoré dosahujú nadpriemerné výsledky v riadení firiem.