Ľubľana 31. januára (TASR) - Slovinsko sa dnes stalo po Slovensku druhou krajinou, ktorá sa pripojila ku štvrtkovej otvorenej výzve ôsmich európskych lídrov, podporujúcich politiku USA voči Iraku.
Minister zahraničných vecí Slovinska Dimitrij Rupel vyhlásil, že súhlasí so stanoviskom vyjadreným v liste ôsmich lídrov a rád by sa k tejto iniciatíve pripojil. Podľa neho je veľmi dôležité, aby medzinárodné spoločenstvo zostalo jednotné, pokiaľ ide o nátlak na Irak.
Súhlas s obsahom listu osmičky dnes vyslovil aj slovinský prezident Janez Drnovšek. Predseda vlády v Ľubľane Anton Rop sa vyhol priamej podpore deklarácie, pripomenul však, že Irak počas uplynulých 12 rokov nerešpektoval rezolúcie OSN. Slovinsko je podľa neho pripravené aktívne prispieť k vytvoreniu širokého konsenzu o nevyhnutných opatreniach, aby sa zabezpečilo rešpektovanie rezolúcií OSN.
Francúzska tlačová agentúra AFP pripomína, že slovenský premiér Mikuláš Dzurinda sa vo štvrtok označil za "deviateho signatára" otvoreného listu.
Pod iniciatívu sa podpísali český prezident Václav Havel a sedem premiérov - Tony Blair (Británia), José María Aznar (Španielsko), José Manuel Barroso (Portugalsko), Silvio Berlusconi (Taliansko), Péter Medgyessy (Maďarsko), Leszek Miller (Poľsko) a Anders Fogh Rasmussen (Dánsko).
Lídri v liste vyzývajú Európu, aby podporila Spojené štáty v ich snahách o odzbrojenie Iraku a varujú, že v rámci irackej krízy je v hre vierohodnosť OSN.
Asi 600 ľudí dnes demonštrovalo v centre Ľubľany proti možnej vojne s Irakom a plánom Slovinska vstúpiť do NATO.
Demonštranti niesli transparentmi s heslami ako: "50 rokov po Hirošime - Bagdad?" a "Odzbrojte Busha". Ďalšie plagáty vyzývali na odmietnutie vstupu do NATO, keďže 23. marca sa v Slovinsku uskutoční referendum o vstupe do Severoatlantickej aliancie.
Väčšina protestujúcich vo veku 20-30 rokov pochodovala z hlavného námestia smerom k americkej ambasáde, no polícia ich zastavila asi 100 metrov od budovy.
Slovinsko ukončilo dnes v Bruseli vstupné rozhovory s NATO, ktoré začalo počas novembrového summitu Severoatlantickej aliancie v Prahe. Podľa najnovších prieskumov verejnej mienky len 44 percent Slovincov podporuje vstup do NATO, proti je 39 percent.