Írsko – interrupcie sú zakázané, platí však precedens z roku 1992, keď súd dovolil vycestovať 14-ročnému dievčaťu, znásilnenému priateľom jej otca, na potrat do Veľkej Británie. Dievča hrozilo, že ak jej to nedovolia, spácha samovraždu. Uchovanie tohto precedensu, povolenie vykonať interrupciu, ak je ohrozený život matky a o legalizovať „pilulky potom“, potvrdili Íri v referende minulý rok.
Švajčiarsko – minulý rok prebehlo referendum o zmiernení zákazu interrupcií. Vyše 72 percent obyvateľov sa vyslovilo za povolenie potratov do 12. týždňa tehotenstva. Dovtedy platný zákon umožňoval potrat, len ak bol ohrozený život matky, alebo v prípade znásilnenia.
Poľsko – v roku 1993 schválil parlament antiinterrupčný zákon, potrat je možné vykonať, len ak je ohrozený život alebo zdravie ženy, alebo ak otehotnela pri trestnom čine. V Poľsku existuje sieť cestovných agentúr, ktoré ponúkajú exkurzie pre ženy, pri ktorých im vykonajú interrupciu v zahraničí. Lekári ponúkajú ženám nelegálne interrupcie.
USA – Prerušenie tehotenstva je ústavným právom žien. Militantne naladená časť odporcov interrupucií je zodpovedná za stovky výbuchov pred interrupčnými klinikami. V roku 1996 sa súd zaoberal žalobou na internetovú stránku s názvom The Nuremberg Files, kde začali odporcovia interrupcií uverejňovať údaje o svojich „protivníkoch“. V zozname sa objavilo aj meno doktora Barnetta Slepiana, ktorého vzápätí zastrelili. Podozrivý bol odporca potratov James Kopp, ktorého FBI zaradila na zoznam teroristov.
Rusko – má najstaršie zákony o interrupcii, platné od roku 1920. Interrupcie sa pokladajú za najdostupnejšiu a často jedinú formu antikoncepcie. Priemerná žena údajne podstúpi zákrok štyri- až osemkrát za život.
Holandsko – Interrupcie sú povolené od roku 1984, neplatí sa za ne, hradí ich poisťovňa. Už sa nediskutuje o ich povolení či zákaze, pozornosť sa sústredí na psychiku ženy a poradenstvo po interrupcii. Pri zákrokoch býva často aj partner, je zdrojom podpory pre ženu a nesie takto svoj diel zodpovednosti. Vláda udelila minulý rok organizácii Ženy na vlnách, licenciu na poskytovanie tabletiek, ktoré vyvolávajú umelé prerušenie tehotenstva. Loď sa plavila najmä v blízkosti Írska a umožňovala Írkam interrupciu pomocou tabletky. (haj)