
Demonštrácie odporcov interrupcií a podporovateľov slobody voľby sa konajú aj v USA, vždy pri výročí schválenia interrupčného zákona. Aj tento rok, 22. januára, vyšli obe skupiny do ulíc. Fotografia ukazuje skupinu odporcov, v ktorej boli aj deti. Niesli transparenti s nápismi ako - Nezabili ma pri interrupcii, ale ma dali na adopciu či Vyberte život.
FOTO - ČTK/AP
Kresťanskodemokratické hnutie sa obrátilo na Ústavný súd s námietkou, že náš interrupčný zákon nie je v súlade s ústavou. Interrupcie sú vďačnou témou politických programov. Žiadne politické rozhodnutie však neprinúti ženy rodiť, ak si to neželajú. To história dobre pozná.
Verejná mienka je v tomto prípade naklonená zachovaniu súčasného stavu. Väčšina slovenských žien si myslí, že žena má právo rozhodovať o svojom tehotenstve vrátane jeho umelého prerušenia. Ako vyplynulo z prieskumu agentúry Focus, tento názor má aj veľká časť žien, ktoré sa označili ako hlboko veriace. KDH naposledy navrhovalo zakázať interrupcie priamo v ústave pri príprave jej novely pred dvoma rokmi. Ani vtedy nestáli občania na ich strane. Podľa prieskumu, ktorý vtedy na vzorke 1060 respondentov urobila agentúra GfK Slovakia, sa s návrhom KDH zakázať interrupcie priamo ústavou, stotožnilo iba 6,2 percenta opýtaných.
Počet interrupcií vykonaných v Slovenskej republike pritom každoročne klesá, za posledných desať rokov o viac ako 60 percent.
Najviac umelých prerušení tehotenstva sa vykonalo v roku 1988, až 51-tisíc. V roku 2001 ich bolo asi 18-tisíc, čím sa Slovensko stalo krajinou s druhým najnižším počtom interrupcií v Európe.
„Tak, ako sa znížil počet interrupcií, narástol počet žien používajúcich antikoncepciu. Kým v roku 1990 ju užívali len dve percentá žien, teraz je to viac ako 20 percent. Klesla dôvera žien v metódu vypočítavania plodných a neplodných dní, ktorú ako jedinú dovoľuje cirkev, a na čelo sa dostala sterilizácia a hormonálna antikoncepcia. Stále sa však 20 percent žien spolieha na náhodu, že neotehotnie.
Pomôcť párom nájsť vhodnú antikoncepciu a nespoliehať sa na náhody, by mohla sexuálna výchova a osveta. Podľa prieskumu agentúry Focus sa väčšinu informácií o antikoncepcii, bezpečnom sexe či pohlavných chorobách dozvedeli ženy z literatúry, masmédií a od priateľov.
(haj)
Myslíte si, že žena má rozhodovať o svojom tehotenstve, vrátane práva na umelé prerušenie tehotenstva?
rozhodne skôr skôr rozhodne neviem
áno áno nie nie
spolu 50 31 7 7 4
základné vzdelanie 44 30 9 9 8
stredné bez maturity 47 33 9 7 3
stredné s maturistou 57 30 5 6 3
vysokoškolské 51 32 8 9 0
hlboko veriace 28 25 15 28 4
veriace 47 32 9 6 6
nerozhodnuté 62 30 3 3 2
neveriace 62 31 2 3 2
Údaje sú v percentách (na reprezentatívnej vzorke 1015 žien vo veku 15-44 rokov, agentúra Focus, 1996)