
František Rábek – prvý vojenský ordinár na Slovensku.
FOTO – AUTORKA
NITRA – K siedmim územným diecézam v cirkevnej štruktúre katolíckej cirkvi na Slovensku pribudla v týchto dňoch ôsma – personálna, vojenská diecéza. Zahŕňa ľudí pôsobiacich v ozbrojených silách, vojakov, políciu, väzenskú a justičnú stráž i osoby vo výkone väzby. Pápež Ján Pavol II. na jej čelo vymenoval Františka Rábeka, doterajšieho pomocného biskupa Nitrianskej diecézy. Rábek sa tak stal prvým vojenským ordinárom na Slovensku.
Duchovnú službu v armáde už teraz vykonáva šestnásť kňazov v armáde a štyria vo väzniciach. V rezorte ministerstva vnútra a v polícii ešte nepôsobia. „Možno je to tým, že policajti sú rozptýlení v teréne a po výkone služby sa vracajú domov, kde komunikujú so svojou farnosťou. Máme však predstavu, že duchovní by mohli pracovať s policajtmi na úrovni krajských veliteľstiev. V týchto dňoch sa obraciame na kňazov v diecézach na Slovensku, aby šli do tejto služby. Potrebujeme celkovo 60 kňazov v ozbrojených silách, z toho 40 má pôsobiť v armáde,“ hovorí biskup Rábek.
Každý kňaz však nemôže byť duchovným v ozbrojených silách. Prostredie, v ktorom má pôsobiť, je náročné na psychiku a vyžaduje si silnú osobnosť.
Podľa biskupa Rábeka duchovná služba pomáha ozdravovať život i prostredie. Ako povedal, jej účinok pozná z vlastných skúseností. V jubilejnom roku 2000 navštívil väznicu v Ilave, kde si odpykávajú trest odsúdení za ťažké skutky. „Krstil som tam doživotne odsúdeného väzňa Dalibora, ktorý sa stal vo výkone väzby veriacim. Jeho krstným otcom sa stal spoluväzeň Vladimír, odsúdený na dvadsať rokov odňatia slobody. Vždy k sviatkom mi pošle list, pod ktorý sa podpíše ako Dobrovoľný väzeň. To znamená, že dobrovoľne prijal svoj trest za čin, ktorý spáchal, a prežíva ho ako obetu. Vo väznici, ktorú pravidelne navštevuje kňaz, sa zúčastňuje na náboženskom živote,“ hovorí biskup Rábek. Myslí si, že zločin nie je iba individuálnou záležitosťou človeka, väčšinou sa na ňom priamo či nepriamo podieľajú ďalší ľudia, ktorí nestoja pred súdom. Každý z nás totiž figuruje v spoločenských vzťahoch. Odsúdený nesmie mať pocit, že v ťažkej situácii zostal sám.
Sídlom ordinariátu bude Bratislava. Jeho zriadením sa napĺňa parciálna zmluva medzi Svätou stolicou a Slovenskou republikou o duchovnej službe katolíckym veriacim v ozbrojených silách. Vojenský ordinariát funguje vo vyše tridsiatich krajinách sveta, napríklad aj v Poľsku, Maďarsku či Rakúsku.
JANA BEŇOVÁ