„Môj sused na mňa strieľa,“ ohlásil minulý týždeň starší mužský hlas do redakčného telefónu v SME. Svoju situáciu prirovnal k tej, v ktorej bol Róbert Remiáš. „Viac vám do telefónu nepoviem, veď viete, odpočúvajú nás. Skrývam sa u susedov, je tu aj moja mama, moja sestra. Zavolajte mi, potrebujem sa s vami stretnúť,“ naliehal. Volal dvakrát, má strach o svoj život.
Ďalší pán, ktorý nechcel prezradiť svoje meno, prišiel rovno do redakcie. „Chcú ma zabiť, sledujú ma, odpočúvajú,“ hovorí. Na otázku, kto ho sleduje a aký môže mať dôvod ho zabiť, sa rozčúli. „Kde ste študovali, v Mongolsku? Čo nechápete, čo sa tu deje?“
Šesťdesiatročný pán Jozef má podobný problém – odpočúva ho SIS, sleduje ho rozviedka a kontrarozviedka. Z dlhšieho rozhovoru však vyplynie, že nemá telefón. „Chcú ma zastreliť,“ dôrazne opakuje.
Pani Silvia sa ohlási najskôr telefonicky, potom príde osobne. „Sleduje ma SIS. Môj život je už neznesiteľný – sú mi stále v pätách, odpočúvajú všetko, čo poviem doma. A potom mi to na ulici nenápadne niekto pripomenie – vodič autobusu, ľudia na zastávke. Z toho viem, že ma odpočúvajú,“ hovorí trasúcim sa hlasom. Ukazuje kôpku listov – žiadosti na vedenie SIS, parlament, vládu, poslancov. „Prosím ich, aby to sledovanie zastavili.“ Všetci nástoja, aby novinári o ich probléme napísali, kontaktovali políciu, predsedu vlády, vedenie SIS.
Kauza odpočúvanie telefónu Pavla Ruska počet podobných žiadostí v redakcii zvýšila. Väčšina z týchto ľudí je podľa odborníkov chorá. „V tomto prípade ide o tzv. indukované stavy – pretriasanie prípadu odpočúvania spúšťa u ľudí rôzne utkvelé predstavy,“ hovorí ambulantná psychiatrička Tatiana Krausová.
V niektorých prípadoch ide len o tzv. akcentované osobnosti – ľudí, ktorí kladú prílišný dôraz na svoju osobu. U iných ide psychózu, depresiu so vzťahovačným správaním a iné. „Veľmi často majú tieto problémy ľudia, ktorí nemajú veľa práce – nezamestnaní a dôchodcovia,“ hovorí doktorka Krausová.
„Takéto udalosti sú spúšťačom rôznych paranoidných schizofrénií, ktoré už boli u pacienta prítomné, a tým, že sa denne dokola hovorí o odpočúvaní podpredsedu parlamentu, sa aktivujú,“ hovorí primár psychiatrie Vladimír Novotný. Mediálny tlak pomáha jasne sformulovať ich dovtedy možno nejasné paranoidné predstavy. „Povedia si, že keď môžu odpočúvať podpredsedu parlamentu, tak mňa, úbohého, bezbranného človeka tým skôr. A som bezmocný.“
Paranoidnou schizofréniou trpí podľa štatistík jedno percento populácie, rôznymi predstavami a pocitmi okolo 10 percent.
Lekári odporúčajú tým, ktorí sa s takto postihnutými stretnú, aby im navrhli návštevu psychiatrickej ambulancie. „Je dobré povedať im, že sú vyčerpaní. Zdôrazniť, že k psychiatrovi sa chodí aj s poruchami spánku a únavou. Na návštevu netreba odporúčanie od obvodného ani iného lekára,“ hovorí doktorka Krausová.
Listy s oznamom o odpočúvaní chodia aj priamo na SIS. „Nemám pocit, že by ich bolo v poslednom období viac, ale z času na čas prídu,“ povedal riaditeľ kancelárie SIS Vladimír Šimon. Tajná služba vždy preverí, či je dotyčný sledovaný, alebo nie, ak uvedie spiatočnú adresu, odpovedajú mu. „Oznámime, že nie je sledovaný, prípadne poradíme, na ktoré štátne orgány sa môže s podozrením obrátiť.“
(mar)