
Marián Matyáš, staronový tréner slovenskej basketbalovej reprezentácie žien. FOTO TASR - PAVOL FUNTÁL
ho výboru Slovenskej basketbalovej asociácie dalo rovnaký počet hlasov (štyri) 49-ročnému Košičanovi (nar. 8. septembra 1951) i trénerovi Šamorína Petrovi Kováčikovi. Napokon teda rozhodla voľba prezidenta SBA Igora Antala. „V konečnom dôsledku rozhodli predchádzajúce úspechy Mariána Matyáša v reprezentácii i jeho skúsenosti v práci s ňou,“ povedal predseda trénerskej rady SBA i reprezentačnej komisie Miroslav Rehák. Tá po niekoľkotýždňovej práci vybrala zo siedmich kandidátov trojicu v poradí: 1. Peter Kováčik, 2. Ladislav Štajger, 3. Marián Matyáš.
Terajší tréner prvoligového tímu DML Košice M. Matyáš žal od vzniku samostatnej Slovenskej republiky s basketbalistkami skutočne nečakané úspechy. Naše reprezentantky skončili pod jeho vedením na majstrovstvách Európy v Perugii 1993 tretie, na majstrovstvách sveta 1994 v Austrálii piate (najlepšie z Európaniek) a smoliarsky štvrté na ME 1995 v Brne. Z českého šampionátu postupovali na olympiádu do Atlanty tri tímy. V uplynulom roku pôsobil Košičan na OH v Sydney ako asistent trénera Ľubomíra Douška. Naše obsadili siedme miesto. „Osobne nepovažujem tento výsledok za neúspech. Skončili sme ako tretí najlepší tím Európy, teda stále sa držíme v kontinentálnom popredí. Zatiaľ mi nikto nestanovil žiadny cieľ, ale na tohtoročných ME vo Francúzsku (14. - 23. septembra) by sme chceli skončiť do piateho miesta, ktoré zaručuje účasť na MS v Číne 2002. Medaila by znamenala prikrášlenie tejto reality.“ Marián Matyáš zatiaľ nemá presnú predstavu o zložení realizačného tímu. Vie však, že bude jeho šéfom, a rád by bol, aby funkciu vedúceho družstva a manažéra robila jedna osoba.
Špička slovenských basketbalistiek momentálne väčšinou pôsobí v zahraničí. „Za najdôležitejší považujem osobný kontakt s každou hráčkou, žiadne telefonovanie, faxovanie. Obídem všetky kluby, prirodzene, nielen slovenské. Mnohé basketbalistky majú také lukratívne zmluvy, že financie ich nemôžu zlákať hrať za Slovensko. Musia to považovať za česť. Káder sa oproti Sydney neveľmi zmení, nemáme veľký výber. K určitým korektúram iste dôjde, viaceré hráčky neboli v Sydney pre zranenia či z osobných dôvodov. Budem sledovať aj nové tváre, predovšetkým mladé vysoké pivotky. Veľmi by sme potrebovali do tímu podkošovú ‘výšavu‘. Typovo sú u nás také dievčatá, ale výkonnostne ešte nedorástli. Najmenší problém vidím s obsadením krídelníckych postov, slabinu badám na strednej rozohrávke,“ popísal M. Matyáš svoj pohľad na slovenskú ženskú basketbalovú súčasnosť.
Nie je tajomstvom, že Košičan nevychádzal dobre s naším najúspešnejším klubom SCP Ružomberok. „Veľmi túžim, aby sa situácia zmenila. Odvtedy, čo sme mali spory, uplynulo dosť času na zabudnutie. Ružomberok vychovával i vychováva nádejné hráčky pre reprezentáciu. Aj teraz má také, ktoré by mohli hrať v prvom výbere krajiny. Nemôžem predsa obísť euroligového víťaza. Iniciatívu vyviniem ja, do Ružomberka pôjdem. Pociťujem to ako potrebu,“ povedal tréner slovenských reprezentantiek. PETER FUKATSCH