Bonn 29. januára (TASR) - Navrhovaný rotačný systém hlasovania vo vedení Európskej centrálnej banky (ECB) by po rozšírení Európskej menovej únie (EMÚ) zo súčasných 12 na 27 členov viedlo k zmene pomeru síl v neprospech silných krajín. Vedúci Ústavu pre medzinárodnú hospodársku politiku (Institut für Internationale Wirtschaftspolitik - IIW) Manfred Neumann sa domnieva, že navrhovaný model nerieši ani zhoršenie výkonnosti početného vedenia ECB.
Neumann poukazuje na skúsenosti, ktoré sa získali v USA v 30. rokoch minulého storočia s modelom hlasovania v americkej centrálnej banke. Vtedy mali prezidenti regionálnych centrálnych bánk viac hlasov, ako členovia ústredia Federálneho rezervného systému (Fedu). Neskôr sa došlo k záveru, že výkonnosť centrály možno zvýšiť len tak, že sa obmedzia práva regionálnych členov vedenia Fedu. A tak sa stalo, že 12 prezidentov regionálnych centrálnych bánk má teraz spolu päť rozhodujúcich hlasov, kým stáli členovia vedenia Fedu sedem hlasov.
Neumann navrhuje, aby rada ECB mala v budúcnosti 33 členov. Schádzala by sa dvakrát do roka. Všetci prezidenti centrálnych bánk by mali rovnaké hlasovacie právo. Rada by rozhodovala o zásadných otázkach menovej politiky ECB, ale krátkodobé riešenia by prijímal 15-členný výbor. Rada by kontrolovala a hodnotila činnosť rady. Z členov výboru by mali byť šiesti stáli a deviati nestáli, ktorí by sa v ňom striedali podľa určitého princípu. Modelov ich striedania vo vedení ECB je niekoľko. Dá sa nimi zabezpečiť stav, aby regionálni predstavitelia (z malých krajín) nezískali v ňom prevahu.
Informoval nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung.
jns