
ILUSTRAČNÉ FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA - Spolu s rozvodom sa vo väčšine prípadov začína aj boj manželov - o peniaze. Skrátka prichádzajú tí, ktorí sú v tomto nevinne. Deti. Neplatenie výživného je jedným z najčastejších trestných činov na Slovensku.
Aj včera zadržala polícia na hraniciach s Českom dvoch slovenských občanov, 34-ročnú ženu z Trenčína a 27-ročného muža z okresu Snina, ktorí na svoje deti neplatia výživné.
Súdne procesy týkajúce sa výživného u nás trvajú v priemere okolo deväť mesiacov, zákony sú zastarané a výživné nízke. „Pripravujeme úplne nový zákon o rodine, kde by sme chceli riešiť aj otázku výživného. Určí sa iný spôsob výpočtu výživného, pretože dnes je výživné priznávané súdmi neprimerane nízke,“ hovorí minister spravodlivosti Daniel Lipšic. Na otázku, či priemerná výška priznaného výživného, ktorá bola vlani 1292 korún, bude po prijatí zákona vyššia, odpovedal: „Na 99 percent áno.“
Spor o výživné je spojený aj s tým, ako sa bývalí partneri vyrovnávajú s rozvodom. U niektorých sa neschopnosť prijať rozchod zmení na túžbu ekonomicky dotlačiť partnera k tomu, že si bez nich jednoducho neporadí.
Partneri, najčastejšie otcovia dúfajú, že ak na dieťa nedajú ani korunu, matka si nebude vedieť dať rady a príde prosiť. Sú hluchí a slepí k tomu, že ich dieťa potrebuje uspokojovať nielen svoje základné potreby (jedlo, pitie, odev, teplo), ale potrebuje aj mnoho iných vecí, ako sú lieky, kurzy, tábory, športové aktivity, ktoré jeden rodič nezaplatí.
„Nepoznám nič smutnejšie, než je otec rozvážajúci sa na luxusnom aute, s nulovým ziskom na daňovom priznaní, ktorý na svoje dieťa dá horko-ťažko tisícku mesačne,“ hovorí psychologička Mária Chaloupková.
Nejeden pár sa napokon ocitne v psychologickej poradni. „Tí citlivejší sa potom ťažko vyrovnávajú s faktom, že vinou ich postoja museli byť dieťaťu odopierané veci, ktoré jeho rovesníci mali,“ hovorí psychologička.
„Stávajú sa však i absurdnosti: jeden slobodný tatko odmietol platiť primerané výživné s odôvodnením, že matku podporujú jej rodičia, takže ona by to použila len na seba,“ vraví psychologička.
Ostré debaty sa vedú medzi bývalými partnermi aj kvôli tomu, na čo sa výživné spotrebuje. Nejeden povinný (tak sa v súdnej reči označuje ten z rodičov, ktorý má povinnosť platiť výživné) trvá na tom, aby mu boli predkladané účty, na čo sa peniaze minuli. Žiada dôkaz, že matka to nepoužila na seba - a to aj pri výživnom nižšom ako tisíc korún.
„Ak sme zobrali ceruzku a papier a rátali sme, často to bola suma len na jednorazové plienky a sušené materské mlieko či na škôlku a sotva na stravu samotnú,“ hovorí psychologička.
Iným typom, menej agresívnym, sú tí, ktorí dajú nevysoké výživné v peniazoch a zvyšok v tovaroch. Kupujú dieťaťu odev či topánky, ale bez konzultácie, či dieťa potrebuje naozaj to a nie niečo iné.
„Ale poznám i otcov, ktorí dávajú výživné primerané, a predsa sú schopní prikúpiť ako darčeky nielen hračky a tzv. zbytočnosti, ale aj odevy, obuv a kopu potrebných vecí,“ hovorí Chalupková.
Čo je dobré vedieť
ak rodič neprispieva na výživné, druhý rodič sa môže obrátiť na okresný úrad - odbor sociálnych vecí, kde mu bezplatne pomôžu spísať žiadosť na súd, prípadne sa môže obrátiť na advokáta,
na okresný úrad sa možno obrátiť nielen o pomoc so žiadosťou o určenie výživného, ale pomôžu aj so žiadosťou o vymáhanie výživného,
o bezplatnú sociálno-právnu pomoc možno požiadať aj v poradniach Zuzany Martinákovej vo všetkých krajských a niektorých okresných mestách (Michalovce, Spišská Nová Ves, Zvolen, Malacky, Holíč, Senica, Piešťany - vždy v posledný štvrtok v mesiaci od 13.00 do 18.00 h),
o výživné môže žiadať rodič aj v čase pred rozvodom, aj ak žijú rodičia v jednej domácnosti,
súd nemá určenú lehotu na prerokovanie výživného, podľa zákona má však vo veciach maloletých detí konať bezodkladne,
záujmy dieťaťa pred súdom obhajuje okresný úrad, oddelenie sociálno-právnej ochrany, ktorý vystupuje ako tzv. kolízny opatrovník,
práva a povinnosti rodičov voči deťom ostávajú zachované (a to aj v majetkových veciach) bez ohľadu na to, či rodičia niekedy boli zosobášení, či sú to manželia po rozvode, či žijú, alebo nežijú v spoločnej domácnosti.
Čo chystá vláda
Vláda chystá rozsiahle zmeny týkajúce sa rodinného práva vrátane výživného. „Cieľom zmien je urýchliť konanie pred súdom, urýchliť stanovenie výšky výživného aj jeho vymáhanie,“ hovorí Mária Hucíková z ministerstva spravodlivosti
Pri určovaní výšky výživného bude treba vo väčšej miere zohľadniť oprávnené potreby dieťaťa, nová právna úprava by mala presnejšie vymedziť, čo všetko je možné zahrnúť do výživného dieťaťa.
„Celá filozofia určovania výšky výživného by sa mala obrátiť v prospech dieťaťa a do horšej pozície postaviť povinnú osobu, ktorá jednoducho musí, aj na úkor svojho minima, zabezpečiť výšku výživného,“ vysvetľuje Hucíková. Zákon bude predpokladať, že rodič, ktorý má platiť, má schopnosti a možnosti zabezpečiť výživu dieťaťa. Opak bude musieť hodnoverne preukázať.
Dieťa má právo na výživu rovnako od rodiča, s ktorým žije v spoločnej domácnosti, ako aj od toho, s ktorým nežije. Zákon by mal stanoviť povinnosť platiť minimálne výživné na dieťa bez ohľadu na možnosti a schopnosti vo výške určeného percenta z vymeriavacieho základu (napr. zo životného minima a pod.).
Ako nám potvrdil hovorca ministerstva spravodlivosti Richard Fides, programové vyhlásenie vlády sa dotýka aj rodinného práva - ministerstvo má vypracovať nový zákon o rodine. Pri príprave zákona bude ministerstvo spolupracovať s ďalšími odborníkmi na rodinné právo. Plán legislatívnych úloh vlády na tento rok však s novým zákonom o rodine nepočíta.
Na ČO MÁ Dieťa právo
Výživné upravuje zákon o rodine, podľa ktorého obaja rodičia musia prispievať na výživu svojich detí, kým nie sú schopné živiť sa samy. Suma, ktorou majú rodičia na dieťa prispievať, by mala byť určená podľa ich možností, schopností a majetkových pomerov a stanovuje ju súd.
Zákon hovorí, že dieťa má mať rovnakú životnú úroveň ako jeho rodičia. Prihliada sa na to, kto z rodičov sa v akej miere o dieťa osobne stará, ak žijú spolu, aj kto sa ako stará o spoločnú domácnosť.
Novinkou je, že pri preukazovaní príjmov sa už počítajú aj peniaze z vedľajšej činnosti. Ak ich rodič nepreukáže napríklad daňovým priznaním, pokladá sa to za skutočnosť, že jeho primeraný mesačný príjem je päťnásobkom životného minima. Po novom môže výživné slúžiť okrem spotreby aj na úspory pre dieťa, najmä ak študuje.
Ak sa rodičia nedohodnú na obojstranne prijateľnej sume, súd vyžaduje potvrdenia o ich príjmoch a môže nariadiť aj preskúmanie ich majetkových pomerov, starostlivosti o dieťa a podobne. Pracovníčky odborov sociálnych vecí okresných úradov potom preveria situáciu na mieste - v rodine.
Aby sa jeden z rodičov domohol výživného, nemusí byť rozvedený ani partneri nemusia žiť oddelene. Ak si rodič vyživovaciu povinnosť neplní hoci ešte počas manželstva, druhý z rodičov môže podať návrh na súd o určenie výšky výživného. Ak si nemôže dovoliť právnika, pomôžu aj odbory sociálnych vecí okresných úradov.
Rodič, ktorý si neplní vyživovaciu povinnosť, môže spáchať trestný čin, ktorý sa trestá väzením až na jeden rok - ak spáchal tento čin z nedbanlivosti a na dva roky - ak ho spáchal úmyselne. „Ak pred súdom prejavia účinnú ľútosť, spravidla odídu len s podmienkou,“ hovorí právnik, ktorý si neželal byť menovaný.
Súdy riešia výživné v priemere deväť mesiacov
Posledná spracovaná štatistika o prípadoch výživného na slovenských súdoch je z roku 2001. Počas trvania manželstva súdy vymerali prvýkrát výživné mužom v 1718 prípadoch a v 374 prípadoch začali platiť výživné ženy.
Výživné sa týkalo až 32 648 maloletých detí a priemerná výška výživného dosiahla v roku 2001 iba 1292 korún.
V prvom polroku vlaňajška trvalo vydanie právoplatnosti rozhodnutia súdu od podania žiadosti vo veci takmer deväť mesiacov. Súdy vlani do pol roka rozhodli o 4154 prípadoch výživného.
V roku 2001 na výživu svojej bývalej manželky začalo prispievať 173 mužov a 21 mužov naopak po rozvode živili ich exmanželky.