Po zastavení rudného baníctva bol žiarsky závod jedným z kľúčových zamestnávateľov aj pre Kremnicu. S najväčšou pravdepodobnosťou to zdvihne aj percento nezamestnanosti v Kremnici a okolí. Priemerná nezamestnanosť v kremnickom obvode bola ku koncu decembra minulého roku 16,7 percenta.
Najhoršia situácia je v niektorých okolitých obciach - napríklad Lúčky a Kunešov, kde miera nezamestnanosti prekračuje tridsať percent. Denne vybavia na úrade práce 130 až 140 nezamestnaných, pričom čas na vybavenie jedného klienta sa od januára výrazne skrátil.
Ako nám povedala vedúca kremnického pracoviska NÚP Klára Popová, okrem nezamestnaných vybavujú aj ponuky zamestnávateľov, spolupracujú so starostami obcí. Administratívy od januára výrazne pribudlo. Na základe nového zákona môžu obce vytvárať priestory, kde sa môžu nezamestnaní hlásiť, ale v kremnickom regióne zatiaľ takéto obecné priestory nefungujú.
Mnohí nezamestnaní sú novými smernicami znechutení. „Vôbec si nemyslím, že systém je dobrý. V podnikoch, do ktorých si chodíme dvakrát do mesiaca po potvrdenia, že si hľadáme prácu, začínajú byť neochotní. Už im to ide na nervy. Keď obchádzam podniky a podnikateľov v okolí, precestujem nemálo peňazí,“ hovorí nezamestnaná žena z Krahúľ.
Ako nás informovala inžinierka Popová, zaznamenali už aj sťažnosť jedného z nezamestnaných na to, že za vystavenie potvrdenia o hľadaní práce od neho podnikateľ pýtal peniaze.
Na úrade práce v Kremnici vybavia mesačne 1600 až 1700 klientov. V minulosti mohli venovať nezamestnaným pri úvodných pohovoroch 15 až 20 minút.
V prípade spoločného hľadania práce, napríklad prostredníctvom internetu, im to zabralo až 40 minút. Tento čas výrazne poklesne. (eta)