BRATISLAVA – Nové ceny energií zvyšujú náklady firiem rádovo o niekoľko desiatok až stoviek miliónov korún. Niektoré z nich avizujú prepúšťanie. Jednou z výnimiek je žiarska spoločnosť Slovalco, ktorá má uzatvorenú zmluvu so Slovenskými elektrárňami, platnú do roku 2013.
Slovnaft odhaduje nárast nákladov takmer o 700 miliónov, v Oravských ferozliatinových závodoch, aj v súvislosti so zhodnotením koruny, o viac ako 200 miliónov. Novácke chemické závody udávajú nárast nákladov o 200 miliónov. V Železiarňach Podbrezová predpokladajú zvýšenie vstupov na energie o viac ako 100 miliónov. Náklady jedinej funkčnej železnorudnej bane na Slovensku Siderit stúpnu o 80 miliónov a ohrozujú jej samotnú existenciu. Cenové dosahy na hospodárenie Istrochemu odhaduje spoločnosť na takmer 50 miliónov.
Spoločnosti Slovalco, ako jednej z výnimiek, by sa zvyšovanie cien energií nemalo výrazne dotknúť. Podľa jej hlavného energetika Petra Barančoka najväčšiu energetickú položku Slovalca predstavujú platby za elektrickú energiu (približne jedna tretina všetkých platieb za vlaňajšok), ktorej cena je s elektrárňami pevne dohodnutá do roku 2013.
„Nové ceny zemného plynu zvýšia náklady Slovnaftu v tomto roku o 492 miliónov. Pod ďalších 188 miliónov sa podpíše zvýšenie cien elektrickej energie,“ povedal hovorca spoločnosti Ľubomír Žitňan. „Ak by sme premietli zvýšenie nákladov do cien, museli by sme zvýšiť cenu benzínu o 45 halierov na liter. Konkurencia, najmä v zahraničí, nám to však nedovolí,“ konštatoval.
Novácke chemické závody budú napriek zvýhodneným cenám, v porovnaní s ostatnými subjektmi na Slovensku, platiť za jednu megawatthodinu približne o 200 až 300 korún viac ako konkurenti v zahraničí. Pre zvýšené ceny energií opustí podnik tento rok asi 15 percent z 1 600 zamestnancov.
Istrochem prepustí každého štvrtého zamestnanca, železiari v Podbrezovej zatiaľ prepúšťať nebudú, avšak za cenu nulového rastu miezd. Hoci Slovnaft v súčasnosti pokračuje v súvislosti s reštrukturalizáciou činností podniku v prepúšťaní, zvýšenie cien energií by podľa Žitňana nemalo mať vplyv na zamestnanosť v podniku. Jedným z producentov, ktorého je ohrozená samotná existencia, je závod Siderit v Nižnej Slanej.
Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení odhaduje dosah zdražovania energií na približne 16 miliárd. Zdražovanie oboch surovín by malo najviac postihnúť sektor priemyselnej výroby, ktorá by z celkového dosahu mala „niesť“ až 10,1 miliardy. (tasr)