BRATISLAVA – Lekárov je na Slovensku podľa odhadov viac ako 20-tisíc. Koľko presne, sa dozvieme už o niekoľko mesiacov, keď Slovenská lekárska komora predloží register všetkých lekárov. Až register presne ukáže, koľko lekárov, s akými špecializáciami, v ktorých regiónoch a v akom veku u nás pracuje.
Primárnu zdravotnú starostlivosť poskytuje 2141 praktických lekárov pre dospelých, 1218 praktických lekárov pre deti a dorast, 501 gynekológov a 2410 zubárov. Hovorí to materiál Štruktúra zdravotníctva na Slovensku, ktorý ministerstvo zdravotníctva minulý týždeň predložilo vláde. Prevažná väčšina ambulancií je už neštátnych.
Sekundárnu zdravotnú starostlivosť poskytujú odborní lekári – špecialisti. Podľa správy je veľa lekárov v odboroch dermatovenerológia, psychiatria a detská psychiatria, vnútorné lekárstvo, traumatológia, ortopédia, urológia a oftalmológia. Málo je klinických psychológov, čeľustných ortopédov a gerontopsychiatrov. V ostatných odboroch je sieť ambulancií optimálna.
Ambulantných lekárov v blízkej budúcnosti pribudne – presunú sa sem lekári z nemocníc, ktoré zaniknú, alebo sa premenia na liečebne. Sieť ambulancií stále reguluje ministerstvo – ak nevydá povolenie, lekár si síce môže otvoriť ordináciu, poisťovne s ním však neuzavrú zmluvu. Môže pracovať len za plné platby od pacientov, čím sú jeho pacienti znevýhodnení.
Minister Zajac presadzuje aj v zdravotníctve trhové prvky a plánuje zmeny aj v tvorbe siete. Ministerstvo by malo určovať len tzv. minimálnu sieť, aby sa nestalo, že v niektorých regiónoch budú úplne chýbať isté zdravotnícke služby. Počet a rozmiestnenie ostatných ambulancií by záležalo na ponuke a dopyte, aktívne by do toho vstupovali zdravotné poisťovne nákupom služieb pre poistencov.
Slovenská lekárska komora je proti. „Už dnes nám v niektorých regiónoch chýbajú lekári v istých špecializáciách, sú odbory, v ktorých je priemerný vek lekárov vysoký. Pritom, kým sa vyškolí špecialista, trvá to až 14 rokov,“ hovorí prezident komory Ján Gajdošík. Niekto musí usmerňovať, aby sa končiaci medici a mladí lekári začali špecializovať v rôznych odboroch, istá regulácia siete je podľa Gajdošíka všade na svete.
Úplne otvoriť sieť nechce ani Asociácia súkromných lekárov. „Otvoreniu siete by malo predchádzať jej naplnenie tam, kde je lekárov nedostatok,“ povedal pred časom prezident asociácie Ladislav Pásztor.
(mar)