
V doline Čierna voda padla cez víkend vlčej svorke za obeť mladá jelenica. Odborníci podľa stôp a spôsobu napadnutia presne vedia, aké dravce na ňu zaútočili a koľko ich bolo. FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
IHRÁČ – Cez víkend narazili pracovníci lesnej správy v Ihráči v Žiarskom okrese na čerstvo zabitú jelenicu. Podľa stôp a spôsobu zabitia jednoznačne určili, že ide o vlčiu svorku. Z mladej jelenice zostalo iba torzo. Mäso a vnútornosti vlky vyjedli úplne, niečo nechali líškam.
Poľovníci a lesníci už takéto pohľady poznajú. V ihráčskych lesoch sa stávajú pomerne často. Tento revír je totiž na Slovensku výnimočný – ministerstvo pôdohospodárstva ho vyčlenilo na sledovanie symbiózy jelenej zveri s veľkými šelmami.
Ako nám povedal vedúci lesnej správy Ján Škoda, odhadujú, že v ich revíre žije trinásť medveďov, svorka vlkov, rysy, líšky. Nie je vylúčené, že sa sem zatúlajú aj iné vlčie svorky. „Vlčiu svorku, ktorá sa tu pohybuje, máme dobre zmapovanú. Na poslednú jelenicu útočili v trojici, minulý rok ich však bolo šesť,“ hovorí inžinier Škoda.
V posledných rokoch padlo za obeť vlkom viacero starých jeleňov a jeleníc. Minulý rok zabili osem jeleňov a jeleníc, ďalšie kusy napadli v tomto roku. Lesná správa tak má nemalé straty – tieto kusy totiž treba odpočítať z povoleného odstrelu. Sem-tam vlky robia problémy aj družstvu v blízkej Jastrabej, minulý rok im zabili niekoľko oviec.
Na človeka vlk útočiť nezvykne. Mohlo by sa tak stať iba v prípade, že by bol besný. Naopak, tento mimoriadne inteligentný predátor sa človeku zďaleka vyhýba. Aj v prípade povolenia na odstrel majú preto poľovníci veľký problém vlka zastreliť. Po 15. januári je strieľanie vlkov zakázané úplne.
Na lesnej správe nepretržite sledujú, ako sa spolužitie vysokej zveri s predátormi v tomto ojedinelom území vyvíja. Podľa Škodu je vlkov v oblasti viac aj z toho dôvodu, že predchádzajúci nájomca poľovného revíru tu hospodáril dosť nešťastným spôsobom. Zmenil sa stav pohlavia medzi jeleňou zverou, vysoko prevažovali jelenice. Stav populácie jeleňov tak nerástol prirodzeným, ale geometrickým radom. Jelenia zver sa premnožila a pritiahla sem aj vlkov.
„Rovnováhu medzi predátormi a vysokou zverou treba riešiť citlivo“, hovorí inžinier Škoda. „Nie sme Aljaška, ani Sibír. Naše vlky sa naučili pohybovať v osídlených oblastiach, ich správanie sa tomu prispôsobuje.“ Na ihráčskej lesnej správe nevylučujú ani možnosť, že by sa vlk premnožil.
KVETA FAJČÍKOVÁ