Bude to vôbec prvá vojenská operácia pod hlavičkou spoločnej obrannej politiky EÚ.
Misia EÚ by mala mať 450 vojakov, pričom únia pozvala na účasť aj budúce členské krajiny, vrátane Slovenska.
Dnešná dohoda ministrov umožňuje začať plánovanie a prípravy, hoci presný termín prevzatia misie EÚ zatiaľ nestanovila.
Únia bude mierovú misiu v Macedónsku viesť s použitím vojenských a plánovacích prostriedkov NATO na základe dohody, ktorú obe organizácie uzatvorili vlani v decembri.
Ministri dnes aliancii navrhli, aby na čele misie stál admirál Rainer Feist, ktorý je zástupcom veliteľa ozbrojených síl NATO v Európe. Veliteľstvo mierovej misie EÚ budde sídliť v priestoroch vojenského sídla aliancie v belgickom Monse.
Podľa vyhlásenia ministrov by mali spoločné náklady na misiu dosiahnuť 4,7 milióna eúr. Za spoločné náklady bude považované ubytovanie vojakov, nie však preprava mierových síl.
Úniu požiadal o prevzatie mierovej misie od NATO minulý týždeň macedónsky prezident Boris Trajkovski. V Macedónsku bolo v roku 2001 nasadených približne 700 vojakov NATO. Ich úlohou bolo zabezpečovať ochranu medzinárodných pozorovateľov monitorujúcich dohodu sprostredkovanú Západom.
Vzhľadom na postupné upokojovanie situácie v tejto bývalej juhoslovanskej republike sa NATO minulý mesiac rozhodlo nahradiť svoju misiu menšou jednotkou. Zároveň súhlasilo s tým, že vo februári prehodnotí operáciu s ohľadom na skutočnosť, že by mohla túto úlohu prebrať EÚ.
Únia v decembri uzavrela s NATO dohodu o prístupe k logistike a plánovaniu aliancie, čím otvorila cestu pre nasadenie jednotiek z jej pripravovanej 60.000-člennej jednotky rýchleho nasadenia.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh