Brusel 27. januára (TASR) - Štyri členské štáty EÚ, ktoré sú zároveň členmi Bezpečnostnej rady OSN, sa dnes v Bruseli dohodli na podpore zbrojných inšpektorov OSN v Iraku a potvrdili, že odzbrojenie tejto krajiny je cieľom únie.
Po schôdzke ministrov zahraničia Británie, Francúzska, Nemecka a Španielska však nie je jasné, či dnes EÚ otvorene vyzve na predĺženie misie inšpektorov a či tieto krajiny prekonali svoje rozdielne názory na vojenskú operáciu proti Iraku.
"V princípe sme dosiahli dohodu," oznámila po 35-minútovom stretnutí štyroch krajín EÚ španielska ministerka zahraničia Ana De Palacio.
Podľa diplomatov sa šéfovia diplomacií zhodli na niekoľkých bodoch, ktoré by mali byť základom spoločného vyhlásenia EÚ k Iraku. To by mala pätnástka vydať dnes popoludní po rokovaní všetkých ministrov.
Vyhlásenie pripomenie, že cieľom EÚ je odzbrojenie Iraku od zbraní hromadného ničenia, potvrdí podporu pre prácu zbrojných inšpektorov OSN a vyzve Irak, aby plne spolupracoval a splnil záväzky, vyplývajúce z rezolúcie BR OSN č. 1441.
EÚ sa dnes pokúša prekonať rozdielne názory členských krajín na ďalší postup v irackej kríze. Zatiaľ čo Británia a Španielsko otvorene podporujú americké prípravy na vojenskú operáciu proti režimu Saddáma Husajna, Francúzsko a Nemecko použitie sily odmietajú.
Z členských krajín EÚ sú bližšie k postoju USA tiež Taliansko, Holandsko a Dánsko, ostatné krajiny sú na strane Nemecka a Francúzska.
Ministri EÚ rokujú v Bruseli len niekoľko hodín pred tým, ako šéf zbrojných inšpektorov OSN Hans Blix predstaví v New Yorku výsledky misie po dvoch mesiacoch inšpekcií v Iraku.
(spravodajca TASR Robert Sermek) pel