Brusel 27. januára (TASR) - Jednotná podpora EÚ k prípadnému Spojenými štátmi vedenému útoku na Irak bude bez druhej rezolúcie OSN takmer nemožná. Povedal to dnes v Bruseli šéf belgickej diplomacie Louis Michel pred stretnutím 15 ministrov zahraničných vecí EÚ k Iraku.
Hoci novembrová rezolúcia OSN nepodmieňuje útok na Irak druhou rezolúciou OSN, niektoré európske krajiny ju požadujú.
Ešte pred ministerským rokovaním pätnástky sa konalo stretnutie šéfov diplomacií Británie, Francúzska, Nemecka a Španielska, ktoré sú členmi Bezpečnostnej rady OSN. Britský minister zahraničných vecí Jack Straw pred ním vyhlásil, že čas pre irackého prezidenta Saddáma Husajna plne sa podriadiť požiadavkám OSN sa míňa. "Rozhodnutie o tom, koľko času zostáva, prijmeme neskôr počas dňa na základe správy inšpektorov OSN," dodal Straw.
Inšpektori dnes na pôde BR OSN zverejnia výsledky doterajšieho hľadania zakázaných zbrojných programov v Iraku.
Joschka Fischer, minister zahraničných vecí Nemecka - jednej zo štyroch krajín EÚ zastúpených v BR - dnes v Bruseli vyhlásil, že Irak musí chápať, že "už nie je priestor pre taktické manévre". Zároveň dodal, že treba skúsiť všetko na presadenie požiadaviek OSN bez použitia sily, čím potvrdil nemecký opatrný až odmietavý postoj k prípadnému útoku na Irak vedenému Spojenými štátmi.
Očakáva sa, že inšpektori dnes v BR OSN skonštatujú všeobecnú spokojnosť so spoluprácou Bagdadu, ale vyzvú Irak, aby sám aktívne vyvracal americko-britské obvinenia. Uvedú, že nenašli žiadne zakázané zbrane a zrejme požiadajú o predĺženie svojej misie.
OSN v novembri vyzvala Irak, aby po štyroch rokoch do krajiny vpustil zbrojných inšpektorov a vyvrátil obvinenia USA a Británie, že tajne vyvíja zbrane hromadného ničenia. V prípade, že Bagdad nebude spolupracovať, OSN mu v rezolúcii pohrozila vojenským útokom.