
Premiér Mikuláš Dzurinda (uprostred) sa včera stretol s ministrom zahraničia Eduardom Kukanom (vľavo) a ministrom obrany Ivanom Šimkom. Rokovali aj o postoji Slovenska voči prípadnému útoku USA na Irak.
FOTO TASR - VLADIMÍR BENKO
BRATISLAVA – Dôležitý rozhovor viedol včera premiér Mikuláš Dzurinda s americkým veľvyslancom Ronaldom Weiserom. Premiér chce o obsahu rozhovoru najprv informovať ústavných činiteľov. „Bola to vážna informácia, bola to vážna diskusia,“ povedal.
Weiser odovzal slovenskému premiérovi americkú nótu k irackej kríze. Najneskôr dnes by malo byť známe, či USA žiadali o slovenskú podporu zásahu v Iraku, napísali agentúry.
Dzurinda nepriamo USA podporil, keď povedal, že každá krajina i člen NATO má právo postupovať individuálne, keď sa tak rozhodne.
Americkou žiadosťou o pomoc sa Slovensko podľa Dzurindu musí zaoberať a zamyslieť sa, „do akej hĺbky a šírky túto spoluprácu ponúknuť“.
Veľvyslanec Weiser Dzurindu navštívil len krátko pred tým, ako sa premiér stretol s ministrom zahraničných vecí Eduardom Kukanom a ministrom obrany Ivanom Šimkom, aby prebrali otázky o vstupe krajiny do NATO.
Dzurinda po stretnutí netajil, že nie je spokojný s poklesom podpory pre vstup, ktorá sa v januári oproti októbrovému prieskumu ÚVVM znížila z 50 na 46 percent. Počet odporcov vstupu vzrástol zo 44 na 48 percent opýtaných.
„Nie je to dramatické, možnože špeciálne v tomto období to nie je ani nič, čo by sa nedalo pochopiť. Na druhej strane nechceme to ani podceniť, nechceme sa tváriť, že si tento jav nevšímame,“ povedal. Poznamenal, že v ostatnom období sa o NATO a o možnostiach Slovenska zabezpečiť svoju obranyschopnosť objavilo v médiách veľa skreslených informácií.
Premiér sa neobáva, že podpora klesla, „lebo si to občania nebodaj rozmysleli“. Nemyslí si ani, že pokles majú na svedomí argumenty odporcov členstva v NATO, ktorí rozbehli petičnú akciu za vypísanie referenda o vstupe do aliancie. „Skôr si myslím, že loptička je na našej strane.“
Podľa neho treba, aby sa intenzívnejšie hovorilo, o čom aliancia je a prečo je pre našu budúcnosť členstvo v nej nevyhnutné. Dzurinda oboch ministrov požiadal, aby určili, čo sa dá v tomto smere urobiť.
Podľa Dzurindu by sa malo hovoriť o tom, že členstvo v aliancii nijako nesúvisí s udalosťami v Iraku, ako aj o tom, „že nie je nijakou náhodou, že sa automobilka Peugeot-Citroen rozhodla investovať na Slovensku práve po summite NATO“.
Ku kauze odpočúvanie podpredsedu parlamentu Pavla Ruska sa Dzurinda odmietol vyjadriť s tým, že nebola témou rokovania.
(joč)
Schuster podporil budúce rozhodnutia vlády k Iraku
BRATISLAVA - Premiér Mikuláš Dzurinda včera telefonicky informoval prezidenta Rudolfa Schustera o americkej nóte k irackej kríze, ktorú mu odovzdal americký veľvyslanec Ronald Weiser. Schuster vopred podporil všetky kroky vlády. Podľa prezidentovho hovorcu Jána Füleho chce premiér napriek tomu budúce rozhodnutia konzultovať s hlavou štátu. Premiér mal ešte včera informovať aj predsedu parlamentu a koaličných partnerov. (sita)