Pláže sú pieskové, kamenisté, skalisté, v Chorvátsku neraz betónové. Ale čo tak si zájsť na pláž prirodzene rádioaktívnu?
Patrí medzi najkrajšie vo Francúzsku. Pláž Espiguette na Francúzskej riviére zaradil cestovateľský portál TripAdvisor tento rok medzi desať najobľúbenejších francúzskych pláží.
Vyniká nádherným, čistým pieskom, žiadne kamene, dokonca ani drobné kamienky, ktoré by vás nútili poskakovať cestou do vody. A práve pre tento piesok ju turisti istý čas obchádzali. Je totiž prirodzene rádioaktívny. Upozorní vás na to tabuľa pred vstupom na pláž a zvláštny piesok si všimnete aj sami. Je tmavší, ťažší a tvrdší. Keď naprší a fúka vietor, stvrdne, vytvorí škrupinu na povrchu a pri kráčaní sa vám môže noha prepadnúť do vzduchovej bubliny pod ňou.
Takmer päť kilometrov dlhú a výnimočne širokú pláž mnohí považujú za najkrajšiu pri Stredozemnom mori, pieskové duny sú prerušované len občasnými trsmi vysokej trávy. Vstup do mora je pozvoľný, ideálny aj pre rodiny s deťmi.
O francúzskej pláži Espiguette kolovali legendy, že tu vláda robila jadrové pokusy. Jej tmavý piesok skutočne vykazuje zvýšenú radiáciu, je však prírodného pôvodu.
Francúzska pláž Espiguette. FOTO: ARCHÍV
Francúzska pláž Espiguette. FOTO: ARCHÍV
Horúca téma
Espiguette je prírodná pláž, dovolenkári ju vyhľadávajú pre ticho a nerušenú pohodu. Okrem niekoľkých reštaurácií (ponúkajú aj prenájom ležadiel za nie veľmi priateľskú sumu 15 eur na deň), nenájdete tu žiadne stánky, bufety s hlučnou hudbou či otravných predavačov.
Jedna jej časť je vyhradená pre nudistov, prichádzajú sem z celého Francúzska, neoficiálne je obľúbená aj medzi LGBT komunitou. V poslednom čase ju čoraz častejšie využívajú kite-skatisti a kite-surfisti.
Preto keď v roku 2000 francúzska Komisia pre výskum a nezávislé informovanie o rádioaktivite (Commission de Recherche et d'Information Indépendante sur la Radioactivité) namerala na pláži zvýšenú radiáciu, vyvolala veľký rozruch.
Nasledovala štúdia Úradu pre geologický a banský výskum (Bureau de Recherche géologique et minière), ktorá zistila, že ide o prirodzené rádioaktívne žiarenie, nespôsobené ľudskou činnosťou, navyše jeho hodnoty sú nízke a neohrozujú zdravie ľudí.
Turisti sa vrátili, nie však nadlho. Začali sa šíriť urbánne legendy tvrdiace, že francúzska vláda tu v minulosti robila jadrové pokusy a v roku 2003 televízia France 2 odvysielala dokument, ktorý otvoril debatu nanovo.
Antinukleárni aktivisti sa prebudili a niektorí zašli tak ďaleko, že žiadali, aby bola pláž vyhlásená za kontaminovanú a prístup na ňu bol zakázaný alebo aspoň obmedzený. Dosah na regionálny turistický ruch bol citeľný.
Tabuľa pri vstupe na pláž Espiguette upozorňuje na zvýšenú rádioaktivitu piesku. FOTO: MARIÁN NAGY
Na príčine sú rieky
Rádioaktívne žiarenie je súčasťou nášho životného prostredia, rádioaktívny rozpad uránu zohrieva a roztavuje zemské jadro, takmer všetky predmety na Zemi sú do určitej miery rádioaktívne, vyplýva to z ich zloženia. Ľudský organizmus je nepretržite vystavený rádioaktívnemu žiareniu, ktoré sa označuje ako ‚pozadie’. Vyžaruje z pôdy, zo
vzduchu aj z vesmíru. Jeho intenzita je nízka, neohrozuje zdravie a líši sa podľa lokality.
Pláže sú častým miestom zvýšenej radiácie, práve vďaka riekam, ktoré pozdĺž svojho toku vymývajú aj rádioaktívne horniny a v podobe naplavenín ich ukladajú vo svojich ústiach do oceánov a morí. V prípade pláže Espiguette je to rieka Rhône.
Podľa Medzinárodnej komisie pre rádiologickú ochranu; Vedecký výbor OSN až osemdesiat percent radiačnej záťaže populácie pochádza práve z prírodných zdrojov žiarenia. Zvyšných dvadsať percent z lekárskych vyšetrení, zanedbateľné percento tvorí činnosť jadrových elektrární a rádioaktívny spád v dôsledku testov jadrových zbraní.
Slovenská legislatíva nedovoľuje, aby radiačná záťaž obyvateľstva presiahla viac ako jeden milisievert za kalendárny rok z umelých zdrojov žiarenia, lekárske ošetrenia sa do tejto hodnoty nezarátavajú.
Čím vyššie, tým horšie
Vplyv rádioaktívneho žiarenia z kozmu sa mení v závislosti od nadmorskej výšky. Na úrovni hladiny mora je najslabšie (len 0,3 milisieverta za rok), chráni nás hrubší ochranný obal atmosféry, so stúpajúcou výškou sa zvyšuje, vo výške tritisíc metrov je jeho intenzita takmer štvornásobná.
Podľa zákonov mnohých krajín, by letecké spoločnosti mali pravidelne kontrolovať členov svojich posádok a dbať na to, aby nepresiahli dávku sto milisievertov za päť rokov, tehotné letušky vzhľadom na vyššiu citlivosť plodu, len jeden milisievert do konca tehotenstva, prípadne nelietali vôbec.
Na porovnanie na palube lietadla vo výške desaťtisíc metrov je žiarenie s intenzitou päť microsievertov za hodinu.
Francúzska pláž Espiguette. FOTO: ARCHÍV
Nepotvrdila sa ich škodlivosť
A spomínaná Plage de l'Espiguette? Najvyššia nameraná hodnota dosiahla 1,2 microsievertu za hodinu. Francúzski odborníci vypočítali, že by ste na nej museli ležať desať rokov, aby ste ohrozili svoje zdravie. Alebo inak. Dva týždne každodenného trojhodinového slnenia na ‚najhoršom‘ mieste pláže sa rovná dvanásťhodinovému letu do Severnej Ameriky.
Oveľa nebezpečnejšie pôsobí Guarapari v Brazíli.