Klaus (v strede) sa stal víťazom, ale prezidentom sa nestal. Moserová ovládla senát a Zeman nečakane prehral.
FOTO - ČTK
PRAHA - Václav Klaus včera pred kľúčovým hlasovaním v treťom kole prezidentskej voľby presviedčal komunistických aj ľudoveckých zákonodarcov, že prezidenta je už potrebné zvoliť. Tvrdil, že občanom by tak ukázali, že parlament je schopný zvoliť kandidáta. Nestalo sa tak. V treťom kole síce Klaus dosiahol doteraz najlepší výsledok, ale stále mu chýbalo 14 hlasov do potrebnej nadpolovičnej väčšiny 141.
Na tajnej voľbe sa zúčastnili všetci zákonodarcovia - 200 poslancov a 81 senátorov. Opäť sa ukázalo, že takýto spôsob voľby mení všetky dohody politických strán. Prezident Václav Havel sledoval hlasovanie vo svojej pracovni, medzi zákonodarcami vôbec nebol. „Patová situácia núti dôjsť k dohode alebo priamym voľbám,“ zhrnul Havel po nezvolení súčasné možnosti.
V prvom kole zlyhal kandidát sociálnych demokratov Miloš Zeman. Bitka titanov - jeho zrážka s Klausom - tak trvala len veľmi krátko. Už v prejavoch pôsobil sviežejšie a suverénnejšie Klaus ako Zeman, ktorý kritizoval nepriamo aj spôsob Havlovho prezidentovania.
Zemanov neúspech signalizovalo už to, že bol jediným kandidátom, ktorý sa v rozprave zákonodarcov pred voľbou nedočkal priamej podpory svojich straníckych kolegov. Súčasný premiér a šéf ČSSD Vladimír Špidla v krátkej rozprave len znovu zopakoval, že Zeman je kandidátom ČSSD. Jasne však svojho predchodcu nepodporil.
Sociálni demokrati boli nervózni už ráno. S blížiacim sa prvým kolom voľby to bolo stále viditeľnejšie napriek tomu, že Zeman bol všade považovaný za favorita. Zrejme už tušili, že jeho pozícia je práve v rozhádanej ČSSD oveľa slabšia, ako sa zvonku zdá. Niektorí poslanci ešte lobovali za Zemana nielen medzi komunistami, ale aj ľudovcami. „To viete, že za nami chodia,“ hovoril jeden za zákonodarcov KDU-ČSL. Dodal však, že to isté robili stúpenci Václava Klausa.
V senáte dominovala Moserová. „Veľa ľudí mi predpovedalo, že prvé kolo takto dopadne. Nebolo to prekvapenie, nevediem žiadne tajné rokovania, nemôžem s ničím obchodovať,“ povedala Moserová. V druhom a treťom kole však už len strácala. V tejto časti voľby už väčšinu hlasovaní blokovali sklamaní sociálni demokrati a zrejme aj časť komunistov.
V druhom kole Klaus oproti prvému štyri hlasy stratil. Táto strata však nebola veľká, pretože v prvom kole získal zrejme niekoľko hlasov aj od sociálnych demokratov, ktorí chceli voľbou Klausa eliminovať Miloša Zemana. S takýmito hlasmi už v druhom kole Klaus rátať nemohol. Napriek tomu získal o 27 hlasov viac, ako je zákonodarcov za jeho ODS. Hlasy dostal pravdepodobne aj od komunistov a zrejme i niektorých unionistov. Jeho vysoký zisk v treťom kole mnohých prekvapil - poslanci a senátori už unavene hovorili, že neveria vo zvolenie hlavy štátu. Na Klausovu stranu sa zrejme pridalo i niekoľko sociálnych demokratov.
(mch, čtk)
Svoju prehru Zeman zvládol horšie ako toto stretnutie s Jaroslavou Moserovou. Z Hradu sa akoby vyparil. FOTO - ČTK
VÝSLEDKY HLASOVANÍ
I. KOLO
Václav Klaus (ODS) - 89 poslancov, 32 senátorov (121)
Jaroslava Moserová - 25 poslancov, 43 senátorov (68)
Miloš Zeman (ČSSD) - 78 poslancov, 5 senátorov (83)
Do druhého kola postupuje Klaus (najviac hlasov v dolnej komore) a Moserová (najviac hlasov v senáte).
II. KOLO
Václav Klaus - 85 poslancov, 33 senátorov (118)
Jaroslava Moserová - 32 poslancov, 42 senátorov (74)
Do tretieho kola postupujú obaja neúspešní kandidáti - Klaus a Moserová
III. KOLO
Václav Klaus - 95 poslancov, 32 senátorov (127)
Jaroslava Moserová - 26 poslancov, 39 senátorov (65)
poznámka
ČSSD je na bode zlomu
V sociálnej demokracii to opäť vrie. Napriek tomu, že má najsilnejší poslanecký klub, jej kandidát už druhýkrát vypadol hneď v prvom kole. Tentoraz sú nespokojní najmä stúpenci Miloša Zemana. Ten celý týždeň loboval vo všetkých poslaneckých a senátorských kluboch, ale nedokázal presvedčiť rozhádaných poslancov vlastnej sociálnej demokracie - prívržencov premiéra Špidlu a lavírujúceho podpredsedu Stanislav Grossa.
„Neviem, nerozumiem tomu. Nechápem ľudí, ktorí podpíšu nomináciu a potom za toho kandidáta nehlasujú,“ posťažoval sa pre ČTK v kuloároch jeden zo zemanovcov. Niečo podobné, ale v opačnom garde, sa však ČSSD prihodilo v prvej voľbe a predstavenie vtedy režírovali práve zemanovci, ktorí blokovali voľbu sociálnodemokratického kandidáta Bureša a potom aj ľudovca Pitharta.
Politológ Rudolf Kučera sa domnieva, že prekvapivý Zemanov neúspech možno pripísať ľuďom okolo podpredsedu Grossa. Nakoniec sa priklonili k Špidlovi a rozhodli sa hlasovať proti Zemanovmu zvoleniu. Kučera si myslí, že v ČSSD proti sebe bojujú minimálne tri skupiny. „Boj vnútri sociálnej demokracie je príšerný a mal by sa skončiť,“ myslí si.
Aj jeden zo Zemanových kritikov v kuloároch povedal, že volil kandidáta ODS Václava Klausa, len aby zastavil Zemana. Verejne to takto hodnotí i podpredseda KSČM Jiří Dolejš. „Zrkadlovo sa zopakovala situácia z prvej voľby, čiže polovica sociálnych demokratov nevolila svojho vlastného kandidáta,“ uviedol.
Politológovia sa zhodli, že Špidlov tábor nie je taký slabý, ako sa očakávalo, a Grossovo krídlo sa primklo k premiérovi, ktorý považoval prítomnosť Zemana na Hrade za smrteľné nebezpečenstvo pre svoju slabú vládu.
Záchranné lano by mohol teraz socialistom, ale aj vláde hodiť svojou kandidatúrou Otakar Motejl. Tento socialistami pôvodne ohrdnutý kandidát má šancu získať hlasy všetkých členov sociálnej demokracie aj ich koaličných partnerov.
Volíš Zemana, si mŕtvy muž
Viac chlebíčkov, ale aj únavy - tak by sa dal odlíšiť druhý prezidentský maratón od prvého, ktorý sa konal minulý týždeň. Na zdĺhavé rokovanie sa lepšie pripravili predovšetkým čašníci v improvizovanom bufete v Rothmayerovej sále. Namiesto jedného pultu, pri ktorom sa minule tvoril dlhý rad, teraz bolo možné kúpiť občerstvenie hneď na troch miestach.
Vybrať sa dalo z tradičných bagiet, chlebíčkov a šišiek, ale bolo ich viac ako naposledy. Jedlo vydržalo až do neskorých hodín. Čo sa však podobne ako minulý týždeň strácalo, bol signál mobilných telefónov. Pravdepodobne pre veľké množstvo aparátov nebolo jednoduché dovolať sa. Poslanci a senátori si posielali mobilnými telefónmi odporučenia, ako majú hlasovať. „Ak budeš voliť Zemana, si mŕtvy muž,“ čítal jeden z nich odkaz od svojho kolegu.
Medzi politikmi i novinármi sa stále častejšie ozývali unavené hlasy, ktoré volali po tom, aby už bol niekto zvolený. Mnohým totiž pripadalo rokovanie dlhé a neverili, že sa skončí zvolením Havlovho nástupcu. Počas rozpravy sa sála vyľudnila a zákonodarcovia, ktorí zostali na svojich miestach, často čítali noviny. Niektorých politikov zrejme dlhé rokovanie dokonca tak zmohlo, že mali problém udržať rovný smer chôdze na dlhých hradných chodbách.
(čtk)