Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

Tri ženy, ktoré otriasli Amerikou

Koncom decembra sa na obálke amerického časopisu TIME objavili tri ženy – Cynthia Cooperová, Coleene Rowleyová a Sherron Watkinsová, osobnosti roka 2002. Všetky tri The Whistleblowers, teda „donášačky“, obvinili vedenia vlastných firiem, či už z podvodov


Zľava: Cynthia Cooperová, Coleene Rowleyová a Sherron Watkinsová – osobnosti roka 2002 podľa časopisu Time.

, alebo zo zanedbania predpisov. Cynthia Cooperová položila na lopatky

vedenie telekomunikačnej firmy WorldCom, Coleen Rowleyová

otriasla tajnou službou FBI a Sherron Watkinsová dostala za mreže

donedávna mocných mužov firmy Enron. Všetky tri vystúpili proti

vedeniu spoločností, aby firmy zachránili. Kto sú tieto ženy?

Cynthia Cooperová – odhalila machinácie vo WorldCome

Cynthia Cooperová sa pred desiatimi rokmi ocitla na dne. Po rozvode vzala dvojročnú dcérku, opustila Atlantu a vrátila sa do rodného mesta Clinton v štáte Mississippi. Mala pocit, že v meste, kde sa narodila a vyrastala, nájde cez nejaké kontakty zamestnanie. To potrebovala zo všetkého najviac. Mala šťastie. Spoločnosť WorldCom, vtedy ešte LDDS, jej ponúkla miesto za dvanásť dolárov na hodinu.

Keď prvý raz uvidela Bernieho Ebbersa, zakladateľa a majiteľa firmy, bola užasnutá. Ebbers bol pôsobivý muž, z ktorého vyžarovala autorita. Cítila, že spoločnosť pod jeho vedením môže dokázať aj zázraky. A tie sa aj diali.

Mladá firma sa za niekoľko rokov vypracovala medzi prvých 25 najvýkonnejších spoločností Ameriky a Cynthia sa stala šéfkou oddelenia vnútorného auditu. No hoci pracovala usilovne, poctivo a intenzívne, postupne si uvedomovala, že vedenie firmy nejaví o jej činnosť takmer žiadny záujem. Aj správy, ktoré každý rok vypracúvala, zostávali viac-menej nepovšimnuté.

V júni minulého roka to už nevydržala a auditnému výboru oznámila, že firma používa v účtovných operáciách nečisté triky. Na takú závažnú správu už muselo vedenie reagovať, a tak prepustili najvyšieho finančníka Scotta Sulivana. Dovtedy doslova nedotknuteľného muža s povesťou finančného mága. Zistilo sa, že namiesto straty 662 miliónov dolárov „dokázal“ vykázať zisk vo výške 2,4 miliardy dolárov, neskôr 3,8 miliardy a nakoniec dosiahol až astronomickú hranicu deviatich miliárd.

Špecialisti zhodne potvrdili, že v histórii Ameriky išlo o najväčší finančný podvod. Akcionári stratili zhruba tri miliardy dolárov.

Šéfov firmy odviedla polícia s putami na rukách.

Dnes je firma v rozklade, ale Cynthia, ktorá obrovský podvod odhalila, v nej naďalej pôsobí a spolu s novým vedením hľadá cestu na ozdravenie. A žije vraj oveľa pokojnejšie. Znovu sa vydala – za bývalého manžela, porodila ďalšie dieťa a tvrdí: „Nie som žiadna hrdinka. Iba som robila svoju prácu.“

Coleen Rowleyová – upozornila na chyby FBI

Ešte ako mladé dievča fascinoval Coleen Rowleyovú televízny seriál Muž z UNCLE. Išlo o príbeh dvoch špeciálnych agentov, ktorí zachraňovali svet od diabla. Raz si Coleen sadla za stôl a napísala producentom seriálu list, v ktorom ich požiadala o spoluprácu s fascinujúcou dvojicou. Odmietli ju so slovami, že ide len o televízny seriál, o fikciu, ale že v Amerike existuje FBI, nech sa obráti na nich. Coleen tam teda napísala. Onedlho jej prišla brožúrka s názvom: 99 faktov o FBI, z ktorej sa okrem iného dozvedela, že ženská kategória špeciálneho agenta neexistuje.

Coleen to však neodradilo, po čase vstúpila do služieb FBI a rýchlo postupovala hore.

Po teroristickom útoku na Ameriku jej ako profesionálnej agentke nedala spávať myšlienka, prečo tajné služby, najmä CIA a FBI, zlyhali. Prečo nezachytili prípravy na teroristickú akciu. A prečo, ak aj agenti niečo zistili, to vo washingtonskom ústredí nevyvolalo žiadne vzrušenie.

Pustila sa teda do pátrania. Bola jednou z prvých, ktorí zistili, že niekoľko radových agentov niečo vedelo, ale vedenie FBI zaváhalo. Vypátrala tiež, že vedenie FBI podcenilo správu o podozrivom marockom Francúzovi Zacariasovi Moussaouim, ktorý sa prihlásil na letecký kurz pre Boeingy 747 v Minneapolise. Marion Bowman, šéf bezpečnosti vo vnútri FBI a jej priamy nadriadený, na správu agenta vôbec neragoval. Teraz je bývalý potenciálny atentátnik vo väzení a obvinený z terorizmu. Dostal sa tam však až po veľkej afére, ktorú vyvolala práve Coleen Rowleyová, keď spolu s ďalšími agentmi dostala možnosť vypovedať pred členmi kongresových výborov pre tajné služby.

„Celé noci som kvôli tomu nemohla spať. Robila som si poznámky, aby som na nič nezabudla,“ spomína.

Po 36 hodinách bez spánku sa rozhodla, že všetko, čo vie, napíše vo forme správy. Trinásť strán, ktoré otriasli Amerikou, písala bez prestania šestnásť hodín. Všetko vyjadrila jasne a zreteľne. Upozornila na všetky zaváhania, akých sa vedenie FBI podľa nej dopustilo.

Keď správu dopísala, zavolala manželovi. Musela s ním prediskutovať zásadnú vec: čo sa stane, keď sa také niečo dostane k riaditeľovi FBI Robertovi Muellerovi. Potrebovala vedieť, či vo vnútri FBI platia rovnaké predpisy ako v iných spoločnostiach, či ako whistleblower, teda „donášačka“, dostane podľa zákona federálnu ochranu. Dva a pol roka pred odchodom do dôchodku nechcela prísť o zamestnanie. Keď zistili, že by sa jej nemalo prihodiť nič závažné, správu okopírovala a vložila do troch obálok. Jedna bola určená pre riaditeľa FBI, dve pre výbory tajných služieb v Senáte a v Snemovni reprezentantov Kongresu. Správy neposlala poštou, ale odniesla do podateľní osobne.

Nebývalá aféra bola na svete. Jej správa sa objavila v médiách. Nasledovalo vyšetrovanie. Nie je však jasné, či riaditeľ FBI Robert Mueller aj niekoho prepustil. Jeho samého nechal prezident Bush vo funkcii, pretože post prebral iba pár týždňov pred teroristickými útokmi. Charles George, bývalý špeciálny agent FBI, však prirovnal akciu Rowleyovej k činnosti odsúdeného špióna Roberta Hanssena.

„Pani Rowleyová urobila to isté. Iba s tým rozdielom, že Robert Hanssen odovzdával správy Rusom. Ona išla do Kongresu.“

Sherron Watkinsová – položila na lopatky Enron

Sherron Watkinsová bola viceprezidentkou energetickej firmy Enron. Firmy, ktorá bola ešte v roku 2000 na siedmej priečke najúspešnejších firiem Ameriky. Sherron sedela na tridsiatom treťom poschodí v rozhľahlej kancelárii s mahagónovým stolom. Jej ročný plat dosahoval 160-tisíc dolárov. Plus bonusy, o ktorých sa mlčalo. Napriek tomu jej svedomie nedalo, aby sa neozvala.

Sherron Watkinsová totiž zistila, že dvaja vysokopostavení zamestnanci firmy, obchodný riaditeľ Jeffry Skilling a finančný šéf Andrew Fastow, sa dopúšťali šokujúcich machinácií. Podobne ako v prípade WorldCom, išlo o podvody s účtovníctvom. Straty sa vydávali za zisk a zisk sa zvyšoval.

Sherron hovorí: „Dôvod, prečo ľudia tak Enron zbožňovali, bol jednoduchý. V Enrone sme nemali definovanú organizačnú štruktúru. Ak chcel niekto začať s niečím novým, mohol sa do toho pustiť bez akýchkoľvek prekážok. Nepotreboval mať súhlas šéfa. Aj ja som mohla v jeden deň odcestovať do Panamy a kúpiť tam medenú baňu, na druhý deň byť už v Hongkongu a obchodovať s niklom.“

O svojich zisteniach napísala Sherron už odchádzajúcemu prezidentovi spoločnosti Kennethovi Layovi. Ten však na jej „udanie“ vôbec nereagoval. Po niekoľkých mesiacoch jej však dal odobrať harddisk z počítača a z honosnej kancelárie ju poslal takmer do suterénu. Prišla o post aj o vysoký plat. Napokon celý prípad skončil v Kongrese.

Vtedy sa Američania dozvedeli, ako najvyšší predstavitelia veľkých korporácií podvádzajú a kradnú a v akom nepredstaviteľnom prepychu založenom na podvodoch žijú. Sherron napríklad vypovedala, že len vianočné večierky s neuveriteľne drahými darčekmi stáli firmu vždy milióny dolárov. Viacerých z týchto mužov odviedla polícia v putách.

Dnes už Sherron v Enrone nepracuje, pretože atmosféra sa tam pre ňu stala neprijateľnou. Zamýšľa založiť konzultačnú firmu. Nie si je však istá, či bude mať dostatok klientov. Predsa len – mnohí ju považujú za udavačku. MICHAL HAVRAN

foto – Time, archív

Zmenila sa FBI?

Špeciálna agentka Coleen Rowleyová svojou šokujúcu správou pohla v FBI ľadmi. Niečo sa odvtedy zmenilo, veľa však ostalo na rovnakej úrovni ako pred 11. septembrom 2001. Skvalitnila sa najmä komunikácia medzi agentmi v teréne a washingtonským ústredím. Vo Washingtone vraj už teraz čítajú všetky správy od všetkých agentov v jednotlivých amerických štátoch. Nemalo by sa teda stať, že ak agent napríklad v Arizone niečo zistí, zostane jeho správa bez povšimnutia. Pokračujú však aj staré praktiky. Keďže agenti pracujú utajene a sú dosť slabo platení, dostáva sa im aspoň morálnych ocenení. Doslova zdesenie však vyvolalo nedávno rozhodnutie súčasného riaditeľa FBI Roberta Muellera vyznamenať za „uspokojivú činnosť“ napríklad aj Mariona Bowmana, šéfa bezpečnostnej jednotky vo vnútri FBI, ktorý odmietol prehľadať a sledovať teroristu Zacariasa Moussaouiho. Stalo sa tak až po správe, ktorú vypracovala Coleen Rowleyová.

The Whistleblower – oficiálny donášač

Anglické slovo the Whistleblower sa skladá z dvoch slov: whistle znamená pískať, blower píšťalka. Doslova ide teda o pískača na píšťalku. V angličtine má však spojenie týchto slov iný význam: ide o človeka, ktorý zapíska, keď sa niečo deje, alebo chce na niečo upozorniť. V pejoratívnom slova zmysle ide o donášača či udavača – lenže oficiálneho. Americkí whistleblowers majú totiž podporu vo federálnom zákone. Tom Devine, autor knihy Odvaha bez pomníka, ktorá sa zaoberá týmto druhom „donášačstva“, píše: „Ak sa niekto rozhodne stať sa whistleblowerom, musí nájsť v sebe odvahu. A ak ju aj konečne nájde, môže ešte na poslednú chvíľu zaváhať. Najmä preto máme takýchto ľudí v Amerike zatiaľ veľmi málo. Ak ich bude viac, bude naša spoločnosť čestnejšia.“

Pôvodne slovíčko whistleblower znamenalo „práskač“, teda človeka, ktorý počas výsluchu „práskol“ ďalších.

Kto môže byť osobnosťou roka?

Titul Osobnosť roka udeľuje americký magazín TIME od roku 1940. Nemusí pritom ísť iba o osobnosť v pozitívnom slova zmysle, ale aj o ľudí, ktorí na seba počas roka najviac upozorňovali. A tak sa okrem prezidentov Georgea Busha, Ronalda Reagana, bývalého newyorského starostu Rudolpha Giulianiho, Michaila Gorbačova či Margaret Thatcherovej ocitol na obálke s titulom The Man alebo The Woman of the Year aj Mao Ce Tung, Stalin či dokonca Adolf Hitler. O udelení titulu rozhoduje vedenie redakcie aj na základe listov čitateľov. Udelenie titulu za minulý rok naraz trom ženám je porušením tradície, pretože doposiaľ bola osobnosť roka vždy iba jedna. Lenže všetky tri ženy zažiarili počas roka rovnako. A preto tradícia padla.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 3. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 4. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 5. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 9. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 10. Zelená Bratislava
 1. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 2. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 3. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 4. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 6. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 7. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 8. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 17 915
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 13 948
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 110
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 12 366
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 073
 6. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 11 724
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 660
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 855
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 724
 10. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 679
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu