BRATISLAVA - Na Slovensku bol za zločiny spáchané v komunizme odsúdený len Alojz Lorenc. Dostal tri roky nepodmienečne. Včera Oddelenie na dokumentáciu zločinov komunizmu ohlásilo, že podalo prvých 14 trestných oznámení, ktoré sa týkajú prípadov z rokov 1949 až 1988.
Tri oznámenia súvisia s úmrtiami vojakov základnej vojenskej služby - podľa oficiálnych správ v dvoch prípadoch šlo o samovraždu a v jednom o nešťastnú náhodu. Existuje však podozrenie, že vyšetrovanie bolo zmanipulované. „Rodičia a v jednom prípade aj tlač poukazujú na to, že nie všetko prebehlo korektne a jednoznačne,“ hovorí Gula.
Jedným z prípadov je únos občana bývalého Československa. Mladík, ktorý v roku 1963 emigroval, sa za záhadných okolností po pár mesiacoch ocitol späť. Akýsi človek ho opil a zavliekol za hranicu Československa. Polícia ho chytila a niekoľko rokov potom strávil vo väzení. Za únosom bola pravdepodobne bývalá ŠtB.
Trestné podanie úrad podal aj kvôli prípadu dôstojníka ČSĽA, ktorý bol v 60. rokoch pre svoje kontakty s Václavom Havlom šikanovaný. Viedlo to až k vykonštruovanému procesu, prepusteniu zo služobného pomeru z armády a uväzneniu.“
Až deväť podaní sa týka incidentov na hraniciach s Rakúskom a Nemeckom. Medzi nimi je napríklad aj prípad občana bývalej NDR, ktorému sa podarilo prekročiť českú hranicu na Západ.
„V okamihu, keď prešiel drôtenú zátarasu a bol za hranicou, pohraničníci naňho pustili svorku psov, ktorá ho roztrhala,“ povedal Gula.
MIRKA HOROBOVÁ
V Čechách sa s minulosťou vyrovnávajú ráznejšie
Oddelenie na dokumentáciu zločinov komunizmu, ktoré funguje tri roky, má rozpracovaných 500 prípadov a ale zatiaľ podalo len 14 trestných oznámení. Keďže sedem prípadov sa odohralo na českom území, prešetruje ich česká strana. Dva prípady sú už uzatvorené, v piatich vyšetrovanie pokračuje. V ďalších siedmich kauzách, ktoré vyšetrujú slovenské orgány, bolo rozhodnuté o odložení veci. Preto oddelenie vo všetkých prípadoch podalo sťažnosť proti rozhodnutiu vyšetrovateľa.
V Českej republike vďaka Úradu dokumentácie a vyšetrovania zločinov komunizmu bolo stíhaných 171 osôb. Šéf slovenského úradu Marián Gula je však hrdý aj na 14 podaní. Jeho Oddelenie na dokumentáciu zločinov komunizmu na rozdiel od českého úradu, nemá vyšetrovacie právomoci a kým český úrad zamestnáva okolo 100 osôb, na slovenskom oddelení pracujú len traja ľudia. Gula dúfa, že pri objasňovaní zločinov komunizmu bude nápomocný pripravovaný Ústav pamäti národa. (hr)