
„Chceme, aby nová daňová legislatíva, teda novely zákonov o majetkových a nepriamych daniach a nový zákon upravujúci zdanenie príjmov platili od januára 2004,“ tvrdí minister financií Ivan Mikloš. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Nižšieho zdanenia príjmov by sa ľudia a firmy mohli dočkať v roku 2004. Dovtedy chce ministerstvo financií nechať prejsť legislatívnym procesom daňové zákony, ktoré podstatne zmenia súčasný daňový systém. „Chceme to urobiť tak, aby nová daňová legislatíva, teda novely zákonov o majetkových a nepriamych daniach a nový zákon upravujúci zdanenie príjmov platili od januára 2004,“ povedal minister financií Ivan Mikloš.
Rovná daň pre všetkých
V novej legislatíve bude pravdepodobne rovná daň pre všetkých bez ohľadu na to, či sú právnickou osobou, živnostníkom, alebo zamestnancom. Hoci sadzba rovnej dane ešte nie je stanovená, pretože ministerstvo zatiaľ len ráta vplyvy na štátny rozpočet, v pracovnej verzii daňovej reformy sa hovorí o 20 percentách. Dôvodom zmeny zdaňovania príjmov je podľa Mikloša nesystémovosť a zložitosť súčasnej legislatívy. „Dnes sú rovnaké činnosti a rovnaký príjem zdaňované rôzne. Zákon má 90 výnimiek, 66 položiek oslobodenia od dane, 19 položiek príjmov, ktoré nie sú predmetom dane a 37 osobitných sadzieb,“ dodal Mikloš. Nový princíp má zabezpečiť, aby bol každý príjem zdanený len jedenkrát a aby sa rovnaký príjem, aj keď z rôznych činností, zdanil rovnako.
Podľa Mikloša sa podstatne obmedzí aj progresivita zdanenia, ktorá dnes znamená rastúcu daňovú sadzbu s rastúcim príjmom. „Nebudú rôzne sadzby pre rôzne príjmové intervaly, ale bude vyššia nezdaniteľná suma. Tí, ktorí budú mať nižšie príjmy, budú platiť daň z omnoho nižšej sumy,“ vysvetlil minister.
Nový daňový systém teda nepočíta so zvýhodňovaním rôznych skupín daňovníkov. „Robenie hospodárskej a sociálnej politiky cez zdaňovanie považujeme za zlé riešenie a chceme ho zrušiť,“ zdôraznil Mikloš.
Jednotný systém a rušenie výnimiek bude znamenať koniec obľúbenej paušálnej dane. „Paušálna daň bola pre malých podnikateľov východiskom zo zložitého a neprehľadného systému,“ tvrdí Mikloš.
Koniec trojdane
Daň z prevodu a prechodu nehnuteľností a daň z dedičstva plánuje ministerstvo financií úplne zrušiť. „Nezdaňujú zisk, spotrebu ani majetok, respektíve zdaňujú majetok, ktorý bol už raz zdanený,“ upozornil Mikloš. Umieračik pravdepodobne zazvoní aj dani z darovania. „Tá má svoje opodstatnenie len vtedy, keď dar nie je daňovým výdavkom.“
Spotrebné dane sú podľa Mikloša blízko cieľového stavu a čakajú ich už len technické úpravy. „Napríklad zavedenie dvojzložkovej dane z tabaku a cigariet,“ doplnil.
Zmení sa aj spôsob zdaňovania nehnuteľností. „Prejdeme na nový spôsob výpočtu, ktorý bude závisieť od trhovej hodnoty nehnuteľnosti,“ povedal Mikloš. Hodnotu chce ministerstvo určiť buď zavedením cenových máp, v ktorých sa rôznym lokalitám priradia rôzne cenové koeficienty, alebo odhadom znalca.
Ministerstvo nič nezmenilo na pláne zjednotiť sadzbu dane z pridanej hodnoty. Predpokladá, že táto daň vyrovná pokles daňových príjmov štátu, ktorý môže spôsobiť rovná daň.
JURAJ JAVORSKÝ