Paríž 23. januára (TASR) Francúzsko-nemecký motor už neexistuje. Paríž a Berlín hovoria o obnove vzájomných vzťahov, ale je to najmä samointoxikácia, povedal v rozhovore pre dnešné číslo denníka Le Monde bývalý nemecký spolkový kancelár Helmut Schmidt.
Ďalej v odpovedi na otázku denníka, či Elyzejská zmluva je taká významná ako oslavy, ktoré sa v stredu a dnes pri jej 40. výročí zorganizovali, odpovedal: zmluva nie je natoľko dôležitá ako spolupráca a úloha motora, ktorú by Paríž a Berlín mali zohrať v Európskej únii. V súčasnosti však tento motor neexistuje, zdôraznil.
Helmut Schmidt pripustil, že vzťahy medzi oboma krajinami Francúzskom a Nemeckom sú lepšie ako má každá z nich s Washingtonom, ale nie sú také dobré, ako ich obe krajiny mali v rokoch 1974-1989. Paríž a Berlín nepripravili inštitucionálny ani finančný rámec, v rámci ktorých sa má uskutočniť rozšírenie EÚ. Keďže sa Paríž a Berlín nevedeli dohodnúť, na poslednú chvíľu založili Konvent o budúcnosti Európskej únie. Je šťastím, že sa zhodli aspoň na Valérym Giscardovi dďEstaing, ktorému zverili jeho predsedníctvo. Bývalý francúzsky prezident má viac skúsenosti v problematike spoločnej Európy ako členovia oboch vlád dohromady, povedal Helmut Schmidt.
V konečnom dôsledku Paríž a Berlín prišli len s jedným spoločným návrhom: funkciou prezidenta pre Európsku komisiu a pre Radu. To však nie je dostatočný prínos na to, aby sa rozšírenie EÚ uspešne uskutočnilo.
Helmut Schmidt ďalej na otázku denníka, ako vidí budúcnosť francúzsko-nemeckého spojenia, uviedol, že v oboch metropolách nedostatočne chápu jednu vec: dobré fungovanie v EÚ je v strategickom záujme Francúzska aj Nemecka. Potrebujeme novú zmluvu pre rozšírenú EÚ a nie novú francúzsko-nemeckú zmluvu, vyzdvihol H. Schmidt. V spojitosti s problematikou rozšírenia EÚ kritizoval aj postoj politikov. Chceli síce rozšírenie, ale neboli schopní vyvodiť z toho vyplývajúce potrebné následky v oblasti inštitúcií. Platí to o všetkých politikoch európskych krajín, ale ešte viac o Francúzsku a Nemecku. Procedúra rozširovania EÚ predpokladá, že všetko sa vyrieši samo od seba. Lenže tak to nebude, povedal Helmut Schmidt pre Le Monde.