Postupové šance sú v ohrození

RUŽOMBEROK - Basketbalistky SCP Ružomberok vypili včera doma proti Valencii do dna „stolitrový“ kalich horkosti. V 9. kole Euroligy prehrali so španielskym majstrom 50:62 (36:26).

Ružomberské basketbalistky Michaela Pavlíčková (vľavo) a Alena Kováčová v súboji o loptu s hosťujúcou Ruth Rileyovou. Zo včerajšieho stretnutia Euroligy basketbalistiek SCP Ružomberok - RC Valencia 50:62. FOTO SME - ĽUBOŠ PILC

Neúspech znamená, že sa Valencia v skupine B bodovo dotiahla na slovenský tím a zo vzájomných stretnutí má aj lepšie skóre. Náš tím vyhral vonku 64:54. Výsledok sám osebe jasne ukazuje príčinu neúspechu. Ružomberčanky dali v druhom polčase 14 bodov, v poslednej štvrtine 6! Postupové šance Sloveniek sú zrazu vo vážnom ohrození.

Prvý polčas neveštil domácu katastrofu. Ružomberčanky začali síce „kostrbato“, ale bojovne. Viedli 16:6, 34:24. Darilo sa Pavlíčkovej, ktorej odvážna streľba nachádzala vnútro obruče aj z nemožných pozícií. Kováčová dobre dirigovala obranu, hoci v útoku jej to vôbec nešlo. Pekné momenty ukázala Čikošová. Valencijský tréner Esteban Albert hovoril o veľmi dobrom výkone domácich v tejto časti. „V hre jednej na jednu boli Slovenky oveľa lepšie. Po prestávke sme zlepšili obranu, začali sme hrať ako tím proti tímu, preto nevyzdvihujem žiadnu zo zvereniek. Je mi ľúto Ružomberka, viem o jeho problémoch,“ naznačil elegantný Španiel to, o čom sa po stretnutí hovorilo dosť kľúčovo - o peniazoch.

Slávna trénerka SCP Natália Hejková vôbec neskrývala, že má všetkého už po krk. Situácia v klube je stále zlá a pomaly zrejme zostáva už aj málo nádeje. „Čo môžem chcieť od dievčat, ktoré majú hlavy často všade inde než na ihrisku, a práve vtedy, keď ich potrebujú, trebárs na udržanie sľubného náskoku, sa zlomia. Stačí, aby sa chvíľu nedarilo, aby skúsená hráčka urobila hlúpu chybu a myšlienkové pochody zmáha beznádej a skepsa.“

Esteban Albert otvorene hovoril, že špičkové tímy, ktoré chcú hrať Final four majú rozpočty okolo 2 miliónov dolárov, jeho Valencia trištvrte milióna eur. Ružomberok má už trištvrte roka po všetkých stránkach nulu, čo Španiel vôbec nechápal. Hovoril o tradícii, sláve a dvoch euroligových výhrach Sloveniek.

Ružomberok v závere pokazil aj to, čo sa nedalo. Dve minúty pred koncom prehrával iba o štyri body. Vtedy Veselová znížila trojkou. Krutou iróniou zostáva, že práve táto hráčka potom urobila osudné kiksy. Trénerka Hejková z taktu jej meno ani nevyslovila. Tvrdí, že žiadna z jej zvereniek si krivé slovo nezaslúži, lebo už toho v sezóne odrobili dosť.

SCP Ružomberok - RC Valencia 50:62 (19:11, 17:15, 8:16, 6:20), zostava a body SCP: Pavlíčková 15, Kováčová 14, Číkošová 11, Veselová 5, Bieliková 3 (Lásková 2, Michulková 0) - Fallonová 15, Aquilarová 13, Farrisová 13, TH: 8/5 - 12/11, fauly: 14:11, trojky 5:3, pred 2100 divákmi rozhodovali Poiger (Rak.) a Calik (Poľ.).