
V porovnaní s bežnými prijatiami u prezidenta bola návšteva umelcov oveľa bezprostrednejšia, bez strohosti ale aj hlučnejšia. Hoci prezidentská kancelária pozvala až 145 rôznych umeleckých osobností, pozvanie prijala ani nie polovica - približne 60 ľudí. „Mnohí sa ospravedlnili,“ vysvetlil hovorca Ján Füle. FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
Prezident Rudolf Schuster včera prijal ľudí z kultúrnej obce. Prekvapenie na tvárach niektorých prítomných vyvolal príhovor, ktorý predniesol za všetkých umlecov dramatik a za socializmu predseda Zväzu dramatických umelcov Osvald Záhradník, mimochodom jeden zo signatárov petície za vypísanie referenda o vstupe do NATO.
V Záhradníkovom prejave bolo cítiť smútok za dobou minulou. „V turbulentných časoch rozkolísanej stupnice hodnôt strácajú umelci adresátov svojich tvorivých úsilí,“ povedal Záhradník. „Je naozaj nevyhnutné mobilizovať morálne rezervy a neupadať do rezignácie pri pohľade na činnosť neviditeľnej ruky trhu, ktorá sa čoraz viditeľnejšie podpisuje nielen na fasádach škôl a knižníc, ale aj na dramaturgii koncertov a výstav, ktoré najúspešnejšie vzdorujú prívalu braku.“
Smútok v Záhradníkovi vyvoláva brak, ktorý vidí v edičnej politike vydavateľstiev, na plagátoch kín a divadiel a suverénne vyžaruje z televíznych obrazoviek. Táto „neviditeľná ruka sa mení na zovretú päsť, ktorá systematicky likviduje overené hodnoty a cielene presadzuje nové, zdanlivo svetové kritériá ponímania umenia a kultúry“. Pozastavil sa aj nad aktivitami, ktoré sú „často štedro financované zahraničnými sponzormi a veselo plienia elementárny vkus a cielene ovplyvňujú hlavne mladých konzumentov“.
Ani prezidentove slová nehýrili optimizmom: „Túžili sme všetci po slobode a vy ste boli v prvých radoch revolúcie. Všetci sme verili, že aj v oblasti kultúry nastane ešte väčší rozvoj. A zatiaľ v tej trhovej ekonomike môžeme konštatovať, akoby kvantita prevládala nad kvalitou.“
Verí, však že nový pán minister, „nová metla na kultúrnom fronte vo všetkých oblastiach zlepší situáciu“.
Prítomný minister Rudolf Chmel a kultúrna obec sa pri týchto slovách pousmiala.
Na stretnutí boli napríklad Milan Lasica, Emília Vášáryová, spisovateľ Dušan Mitana, speváčka Ľubica Rybárska, sochári Tibor Bartfay a Ján Kulich, herečka Mária Kráľovičová, Eva Krížiková, Božidara Turzonovová s čerstvým štátnym vyznamenaním na šatách, Juraj Kukura, spevák Martin Babjak, spisovatelia Lajos Grendel, Peter Jaroš. Prevládala skôr stredná a staršia generácia umelcov. Z mladších umelcov prišla len speváčka Katarína Hasprová. Prezident zaželal umelcom, aby sa mali v budúcnosti lepšie.