
Rozostavaný úsek na konci ulice Pod Kalváriou v Prešove. FOTO - www.vyvlastnenie.sk
sa tejto problematike dlhodobo venujú, sformovali občiansku iniciatívu s názvom „Za spravodlivú zmenu právnej úpravy vyvlastňovania vo verejnom záujme“ a pripravili súbor pozmeňujúcich návrhov, ktoré majú dať dnešnej nedemokratickej úprave inštitútu vyvlastňovania spravodlivejšiu podobu, bližšiu európskym právnym normám.
Občianska iniciatíva z tohto titulu navrhla na začiatku januára 2003 ministerstvu životného prostredia, teda gestorovi nového stavebného zákona, zapracovať do pripravovaného zákona tri zásadné inštitúty, ktoré by zúžili priestor na obmedzovanie vlastníckych práv občanov a právnických osôb štátnymi úradmi.
V prvom rade ide o koncepčný návrh, aby určovanie primeranosti a výšky náhrady za vyvlastnenie ako všeobecnej právnej kategórie nebolo odvodené od definície a úpravy v stavebnom zákone, lebo to nemá logické opodstatnenie, ale od všeobecnejšieho právneho predpisu, napríklad Občianskeho zákonníka.
Druhý námet odporúča presunúť rozhodovanie o vyvlastnení zo stavebných úradov na nezávislé súdy, ktoré by tiež určovali v prípade sporu medzi vyvlastňovaným a vyvlastniteľom samotnú výšku náhrady (pozri aj rámček Ako je to v zahraničí).
Podstatou tretieho návrhu je posilnenie právnej istoty používateľa vyvlastnenej nehnuteľnosti. Verzia navrhnutá ministerstvom životného prostredia je totiž nejasná a naďalej ponecháva priestor na využívanie nátlakových spôsobov nových nadobúdateľov voči pôvodným vlastníkom vyvlastnených nehnuteľnosti. Občianska iniciatíva preto navrhuje nanovo upraviť právne postavenie medzi vyvlastniteľom a vyvlastneným a špecifikovať ich vzájomne práva a povinnosti.
Napriek tomu, že občianska iniciatíva svoje legislatívne návrhy podrobne odôvodnila a získala pre ne tiež podporu mnohých občanov i neziskových organizácií, ministerstvo tieto pripomienky odmietlo v procese medzirezortného pripomienkovania akceptovať a zákon postúpilo do vlády v pôvodnom, nezmenenom znení.
Zástupcovia iniciatívy „Za spravodlivú zmenu právnej úpravy vyvlastňovania vo verejnom záujme“ sa preto plánujú v najbližšom období obrátiť so svojimi návrhmi priamo na vládu, respektíve na poslancov parlamentu.