Predstavia spolu 42 druhov remesiel.
Keď sa šermiarom a rytierom podarí zdolať mestské hradby, roztočia sa kolesá kolovrátkov, hrnčiarske kruhy, kováčske a kamenárske kladivá, vzduchom sa ponesie vôňa medovníkov. XI. ročníku trojdňového festivalu remesiel bude dominovať téma hrnčiarstva.
„Hrnčiarsky cech, ktorý v Kežmarku patril k jedným z najstarších, sa orientoval výlučne na výrobu hlineného riadu. Na rozdiel od iných cechov o ňom vieme málo, nezostali po ňom nijaké originálne písomnosti, pracovné nástroje alebo výrobky. Vieme len, že ho založilo päť majstrov, schádzali sa najčastejšie zo všetkých cechov, a keďže hlinu dostávali od mesta zadarmo, každoročne venovali predstavenstvu veľký hrniec na varenie,“ hovorí Agáta Perignátová z organizačného štábu.
Počas troch dní festivalu nebudú chýbať ani kultúrne programy. „Majú už tradične vplyv na návštevnosť, podľa toho sme volili aj ich dramaturgiu, máme niečo aj pre milovníkov vážnej hudby, aj divadla. Vo všetkých programoch sa spolu predstaví 24 súborov s 587 účinkujúcimi,“ hovorí Gabriela Kantorková, ktorá má na starosti kultúru. K spestreniu atmosféry budú patriť aj historické dobové výjavy, chodúľové divadlo, jazdy na poníkoch a iné.
Organizátori očakávajú veľkú návštevnosť. „Každoročne rastie, samozrejme, závisí to aj od počasia. Vlani sa prišlo pozrieť asi 50-tisíc ľudí, čo je zatiaľ rekord,“ hovorí riaditeľ EĽRO L. Melikant.
Návštevníkov príde asi viac ako vlani, pretože EĽRO zapadá do rámca podujatí Svetového stretnutia Spišiakov. „Politické celebrity nepozývame, ale na slávnostné otvorenie prídu primátori všetkých spišských miest. Aj touto formou chceme demonštrovať duchovnú jednotu Spiša. Aj keď sme už rozdelení do rôznych územných celkov,“ dodáva kežmarský primátor F. Grohola. (kim)