Pomocou agregátu sa dá regulovať prívod kyslíka doň a tým vytvára podmienky, aké sú vo vysokých nadmorských výškach. Oddych v takomto stane zvyšuje tvorbu červených krviniek potrebných najmä pre športovcov vo vytrvalostných disciplínach.
„Je to stan z priehľadného materiálu, ktorý akurát pokryje dve postele. Trávim v ňom 12 hodín denne obyčajne od siedmej večer do siedmej ráno. Mám za sebou prvý dvojtýždňový cyklus. Teraz budú nasledovať dva týždne bez stanu a potom sa to celé zopakuje,“ povedal Ivan Bátory. „Prvé noci boli náročné, potom som si zvykol. Spáva v ňom aj moja manželka a znáša to veľmi dobre.“
Je to prvý pokus vyskúšať takéto zariadenie na Slovensku. Vo svete sa skúšky robia už niekoľko rokov.
„Slovenský olympijský výbor zakúpil dva takéto stany. Jeden z nich má Bátory, druhý bude pre biatlonistky. Česká bežkyňa na lyžiach Kateřina Neumannová ho má k dispozícii už tri roky a jej výsledky hovoria samy za seba. S veľkým úspechom ho používajú aj Nemci a Nóri,“ prezradil šéf servisno-poradensko-metodickej skupiny SOV Eugen Laczo. „Dôležité je to, že športovec trénuje v normálnej nadmorskej výške a potom sa presunie relaxovať o niekoľko sto metrov vyššie.“
Ivan Bátory takto v byte prvý týždeň vlastne spával v nadmorskej výške 2800 m, druhý týždeň ešte vyššie – na úrovni 4000 m. „Cítil som únavu, predsa len je to pre organizmus čosi nezvyčajné. Verím však, že v zime a najmä na olympiáde v Salt Lake City sa mi to všetko vráti,“ zakončil Ivan Bátory. (sita)