BRATISLAVA - Súdnu radu bude v konaní o ústavnej sťažnosti Sergeja Kohuta pred Ústavným súdom zastupovať jej člen a bývalý ústavný sudca Ján Drgonec spolu s Petrom Brňákom. Túto úlohu mu ešte minulý týždeň ponúkol predseda rady a Najvyššieho súdu Štefan Harabin.
Jednému z členov rady sa spôsob, akým bol vybraný Drgonec, nepáčil, lebo Súdna rada je kolektívny orgán a o svojom zástupcovi mala aj kolektívne rozhodnúť.
Drgonec je presvedčený, že sťažnosť Kohuta nie je opodstatnená. Podľa Drgonca nie je možné spochybniť Harabina, ktorý zvíťazil vo voľbách v Súdnej rade, iba preto, že je pre časť politického spektra neprijateľný.
Súdna rada má lehotu do konca týždňa, aby dala vyjadrenie ku Kohutovej sťažnosti. „Urobíme všetko, čo bude možné a potrebné na to, aby sa konanie mohlo uskutočniť pred 10. februárom,“ vyhlásil Drgonec (11. februára by prezident Harabina vymenovať za predsedu Najvyššieho súdu - pozn. red.).
Brňák vyhlásil, že Ústavný súd svojím rozhodnutím, ktorým predbežne oddialil vykonateľnosť rozhodnutia Súdnej rady, zasiahol aj do právomocí prezidenta. Dopustil sa toho tým, že prezident dočasne nemôže vymenovať nového predsedu Najvyššieho súdu, ktorého si rada zvolila. „Ústavný súd sa dostal do úlohy dávania príkazov pre ústavný orgán. Takúto kompetenciu nemá,“ tvrdí Brňák.
Drgonec s Brňákom naznačili, že existujú dôvody uvažovať o zaujatosti predsedu Ústavného súdu Jána Mazáka, ako i senátu, ktorý prijal Kohutovu sťažnosť.
Ústavný súd sa k námietkam nevyjadril, Mazák prostredníctvom hovorcu Štefana Németha vylúčil „akékoľvek politické tlaky či požiadavky na rozhodovanie v tejto kauze“.
Kohut namieta porušenie svojich ústavných práv na rovnaký prístup k funkciám, lebo Harabin mohol hlasovať v Súdnej rade aj sám za seba, kým Kohut túto možnosť nemal. Harabina, ktorý bude vedľajším účastníkom konania, bude zastupovať ďalší člen rady Tibor Šafárik. (rp)