
Vladimír Černušák František Chmelár
FOTO TASR – ARCHÍV
BRATISLAVA – Horúcim kandidátom na usporiadanie olympijských hier v roku 2008 je čínska metropola Peking. A to aj napriek tomu, že porušovanie ľudských práv či popravy sú v tejto najľudnatejšej krajine sveta na dennom poriadku.
To, ako bude hlasovať slovenský člen Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Vladimír Černušák, vie dnes len on sám. Politický postoj k tejto otázke nezaujala vláda ani iný orgán a na Slovensku sa o tom neviedla ani verejná diskusia.
Podľa predsedu Slovenského olympijského výboru Františka Chmelára by bolo akékoľvek odporúčanie pre Černušáka proti olympijskej charte: „Hlasovanie je vecou členov MOV, národné olympijské výbory by do toho nemali hovoriť.“
Chmelár však povedal, že v diskusii v slovenskom výbore sa za najvhodnejších kandidátov považujú Peking a Toronto. Ľudské práva porušujú nielen v Číne, ale aj v „štandardných svetových krajinách“, myslí si Chmelár. „Otázka stojí skôr tak, či pred Pekingom zavrieť dvere a dostať do vákua jednu miliardu obyvateľov Zeme. Alebo či pozitívnym príkladom, olympijskými hrami, neotvoriť dvere na prienik iného zmýšľania do čínskej spoločnosti.“
Minister školstva Milan Ftáčnik povedal, že nebola uzavretá formálna dohoda o hlasovaní a Černušák nedostal ani žiadne odporúčanie: „Je to pozícia krajiny i olympijského výboru, ale v konečnom dôsledku je to rozhodnutie členov MOV.“
Ftáčnik podporuje kandidatúru Pekingu, čo prezentoval aj pri rokovanich s predstaviteľmi z čínskeho olympijského výboru: „Bola to vlastne recipročná dohoda, pretože Peking podporil kandidatúru Popradu-Tatier. My sme ich informovali o tom, že ich podporujeme a považujeme ich kandidatúru za veľmi silnú.“
Vicepremiér Ľubomír Fogaš povedal, že to je vec olympijského výboru a posúdenia objektívnych kritérií. Na otázku, ktorá krajina by to podľa neho mala byť, odpovedal: „Keď nemusím, tak nemyslím.“ (ldi)