
Slovenská pošta sa ešte pred rokom topila v strate, teraz však znižuje personálne náklady.
ILUSTRAČNÉ FOTO – TASR
BANSKÁ BYSTRICA – Za prvých päť mesiacov tohto roka dosiahla Slovenská pošta zisk 365 miliónov korún. Ten, ako konštatoval jej generálny riaditeľ Jaromír Dobrotka, je v súlade s cieľom spred dvoch rokov dostať poštu späť do zisku. „Naše potreby na investovanie sú dvakrát vyššie ako tvorba zdrojov. Premietlo sa to aj do programu rozvoja, kde sme si dali za cieľ dosiahnuť v roku 2003 minimálny čistý zisk sto miliónov,“ skonštatoval Dobrotka.
Oproti časovým plánom za prvých päť mesiacov je tento zisk vyšší o 110 miliónov korún. Z uvedenej sumy asi 40 miliónov získali šetrením nákladov. K júlu a augustu dostalo 49 zamestnancov pošty výpoveď z organizačných dôvodov. Z toho trinástim vznikol alebo vznikne nárok na starobný dôchodok, zvyšok skončí zrejme na úrade práce.
Dôvodom sú podľa vedenia Slovenskej pošty organizačné zmeny, s ktorými prichádzajú v tomto roku a dotýkajú sa výlučne administratívnych miest v strediskách poštovej prevádzky. Pracovné podmienky sa zmenia celkovo 477 pracovníkom, ktorí súhlasili s preložením na inú prácu.
K októbru zredukuje pošta doterajších 35 stredísk na trinásť, pričom samotnej prevádzky pošty a služieb sa zmeny nedotknú. „Osobné náklady tvoria viac ako dve tretiny všetkých nákladov,“ poznamenal Dobrotka v súvislosti s opatreniami na ich znižovanie, a teda so znižovaním počtu zamestnancov. Odmietol pritom, že by sociálny dialóg s odborármi bol napätý, ako sa to prezentovalo. Naopak, hodnotí ho ako nadštandardný.
Od roku 1996 Slovenská pošta znížila počet ľudí o 1157, čo ročne predstavovalo priemerne 230 ľudí. Po ústredí, odštepných závodoch, štyroch riaditeľstvách pošty sú strediská poštovej prevádzky štvrtým stupňom riadenia, ktorý chce pošta v budúcnosti odstrániť.
Na margo kauzy predaja sporných 861 stánkov prevádzkový riaditeľ Slovenskej pošty Jozef Vavrek poznamenal: „Nemali sme žiadnu možnosť prihlásiť sa a bojovať o ne.“ Podľa neho veriteľský výbor, zvolený pri predaji majetku PNS, v ktorom boli dvaja zástupcovia pošty a vydavatelia, dal sudkyni návrh na mimosúdne vyrovnanie. Pošta však očakávala druhé kolo verejnej súťaže, ktoré napokon vyhlásené nebolo. KT Print teda kúpil uvedené stánky za 7,8 milióna korún s 23-percentnou DPH. Za paradoxné Vavrek označil, že majetok v týchto stánkoch patrí pošte, ktorá ho dosiaľ prenajímala, teraz už rokuje iba o jeho predaji KT Printu.
ERIKA KRČOVÁ