
Kongresman Gary Condit a zmiznutá praktikantka Chandra Levyová. FOTO - ČTK/AP A REUTERS
Pre päťdesiattriročného amerického kongresmana Garyho Condita bol život donedávna naozaj „peříčko“. Demokrat z Kalifornie jazdil dokonca aj vo Washingtone na motorke Harley-Davidson. Zbožňoval hudobnú kapelu Pearl Jam, a keď mali nedávno v New Yorku koncert The Rolling Stones, radšej sa vyhol zasadaniu snemovne.
Gary mal prezývku Mr. Fén – pre starostlivý účes, ktorým sa tak pýšil a ktorým vraj priťahoval ženy. Najmä ženy mladé a slobodné. Jeho manželka Carolyn a dospelé dcéry o motorkách a divokej muzike vedeli. Netušili však o jeho záletníckych sklonoch. A tak keď vypukol nevídaný škandál a otecko sa konečne priznal, že mal intímny vzťah so zmiznutou kongresovou praktikantkou Chandrou Levyovou z Kalifornie, rodina zostala v šoku.
Lenže, nie iba jeho. Skutočnú traumu prežívajú rodičia mladej dievčiny v Kalifornii. Otec Robert Levy, popredný americký onkológ, a matka Susan. Už jedenásty týždeň nevedia nič o osude svojej dcéry. Koncom mája sa mala vrátiť po polročnej stáži vo Washingtone domov. Dodnes neprišla. Akoby sa po nej zem prepadla.
Za politikou do Washingtonu
Každý rok prichádzajú do Kongresu, ale aj do Bieleho domu mladí ľudia zo všetkých častí Ameriky, aby sa zoznámili s fungovaním americkej politiky. Niektorí z nich prejavia záujem stať sa v budúcnosti príslušníkmi tejto veľmi zvláštnej vrstvy. Iní po skončení stáže odchádzajú tam, odkiaľ prišli, alebo sa vrhnú na takú formu štúdia, ktorá ich dovedie do politického života.
Vo Washingtone, meste úplne ponorenom do politiky, na mnohých z nich číha nielen fascinácia politikou, ale aj rôzne nástrahy, ktorým spočiatku nevenujú dostatočnú pozornosť. Ako príklad slúži známa Monika Lewinská, ktorá stážovala priamo v Bielom dome. Monika bola „stíhačkou“ – bola posadnutá sexom, bola ženou rozhodnutou zviesť aj samotného prezidenta Spojených štátov. Plán sa jej vydaril a na záver aféry, v ktorej veľmi aktívne „spolupracoval“ sám Bill Clinton, prišiel prvý muž Ameriky takmer o najvyššie kreslo.
Chandra nie je Monika
„Chandra nie je Monika,“ povedala Chandrina matka Susan okamžite, ako novinári začali pátrať po šokujúcej udalosti. Potvrdili to aj jej spolupraktikantky vo Washingtone. Chandra sa profesionálne zaoberala vyšetrovacími metódami vo väzeniach a spoluprácou Kongresu na takých prípadoch.
Dvadsaťštyriročná Chandra však predsa len neodolala kongresmanovi Conditovi, u ktorého robila časť svojej stáže. Kongresmanova manželka Carolyn je už dlhšie chorá, dcéry sú dospelé, a tak sa playboy v maske politika pokúsil o malé dobrodružstvo.
Až do konca minulého týždňa akýkoľvek vzťah s Chandrou zatĺkal a ešte aj jej rodičom do telefónu klamal. Vyhlásil, že Chandru pozná, že síce boli priateľmi, ale intímnosti nepripustil.
Situácia sa však zmenila a Condit sa priznal. Najmä preto, že sa o neho začala veľmi vážne zaujímať polícia. Nie je v podozrení, že by mal prsty v jej nevysvetliteľnom zmiznutí z washingtonského bytu. (V byte sa našiel jej nedobalený kufor, vodičský preukaz, ale aj letenka do Kalifornie.) Polícia chce od neho zistiť, dokedy ich vzťah trval a v akom citovom rozpoložení bola Chandra tesne pred chystaným odchodom do Kalifornie.
Čo odhalí detektor lži
Gary Condit, ktorý chápe, že jeho kariéra je ohrozená, je ochotný podstúpiť test na detektore lži. Dokonca si nechá vziať vzorku DNA, genetického kódu dedičnosti, a včera umožnil polícii, aby prehľadala jeho byt.
Billy Martin, právnik zastupujúci Chandriných rodičov, vraví: „Test na detektore lži je pre nás veľmi dôležitý. Umožní nám pochopiť podstatu vzťahu kongresmana k mladej žene, naznačiť, v akom citovom stave bola Chandra v čase, keď sa chystala na odchod k rodičom.“
Polícia a agenti tajnej služby po nej stále pátrajú. Lenže médiá pripomínajú, že vo Washigtone každoročne zmizne niekoľko desiatok mladých žien bez toho, aby sa ich osud podarilo objasniť.
Prípad Chandry Levyovej je drastickejší o skutočnosť, že v ňom „svieti“ postava a meno známeho politika.
MICHAL HAVRAN