
Na rodičovský príspevok 1200 korún mesačne má nárok aj matka, ktorá nastúpila do zamestnania pred tretími narodeninami dieťaťa, dieťa však nesmie chodiť do škôlky. FOTO SME – ĽUBOŠ PILC

Podmienky materskej dovolenky a materské príspevky sú jednoznačne najlepšie vo Švédsku.
ILUSTRAČNÉ FOTO – ARCHÍV TASR
Podľa najnovšieho medzinárodného prieskumu o dĺžke a kvalite materskej dovolenky sa na prvom mieste umiestnilo rodine tradične priateľsky naklonené Švédsko. Táto krajina totiž pracujúcim matkám ponúka najlepšie podmienky.
Švédske ženy môžu zostať doma dva roky, pričom prvý rok dostávajú finančný príspevok vo výške 80 percent platu. V rámci Európy sa takýmto výnimočným podmienkam približuje len Nórsko, Dánsko a Taliansko.
Najhoršie sú na tom grécke a luxemburské ženy. Británia síce ponúka matkám relatívne dlhú materskú dovolenku, ale nízke finančné zabezpečenie – šesť týždňov dostávajú 90 percent z platu, ďalších 12 len 75 libier za týždeň, z čoho by osamelá žena s dieťaťom sotva vyžila.
Mimo Európy je na tom najlepšie Brazília, kde ženy dostávajú šesť mesiacov takmer plnú výšku platu, čo sa, samozrejme, netýka miliónov Brazílčaniek pracujúcich na čiernom trhu.
V Japonsku, ktoré je známe pomerne vysokými nákladmi na živobytie, je to 14 týždňov platenej materskej – príspevky sú však len 60 percent zo štandardného základu podľa platovej triedy.
V Rusku sa situácia oproti minulosti mierne zlepšila – žena, ktorá si platí poistenie, dostáva 20 týždňov plnú výšku platu a maximálna celková výška príspevkov za toto obdobie je v prepočte 2000 amerických dolárov alebo rovnaká suma v eurách.
V celosvetovom meradle sa takmer na dolnej hranici nachádzajú Spojené štáty – pracujúce ženy tam majú po narodení dieťaťa nárok len na 12 týždňov neplateného voľna. Podobne je to v Austrálii, kde si môže žena vybrať do 52 týždňov neplateného voľna a od štátu dostáva len jednorazový príspevok vo výške 800 austrálskych dolárov, ktorý sa nezdaňuje.
Na Slovensku má platená materská dovolenka dĺžku 28 týždňov – čo je približne niekde v strede tabuľky.
Štúdia americkej konzultačnej firmy pre oblasť ľudských zdrojov Mercer Human Resources Consulting vo svojej štúdii porovnávala podmienky materskej dovolenky a materské príspevky v 60 krajinách sveta. (tasr)