Zuzana je vysokoškoláčkou a pre prvé dieťa sa rozhodla až v tridsiatke. „Keby som nemala manžela, ktorý zarába, neviem si ani predstaviť, ako by sme žili,“ hovorí. „Začínali sme prakticky od nuly, v jednoizbovom pivničnom byte, kde sme si museli kúpiť všetko. Keď sme už základ – vďaka manželovým aj mojim rodičom – mali, narodila sa nám dcéra a dva roky po nej syn. Z môjho učiteľského platu som, pochopiteľne, neušetrila ani korunu,“ spomína.
Jana mala síce dobrý plat, pri nástupe na materskú jej to ale nebolo veľmi platné. „Dostávala som hornú hranicu okolo šesť-apol tisíca na mesiac, takže prvého pol roka to ešte ako-tak šlo. Manžel zarábal a veľa vecí sme si zadovážili už pred narodením dieťaťa. Ale neskôr, keď som brala už len rodičovský príspevok, sa začali skutočné problémy,“ vraví.
„Hoci som sa chcela dieťaťu venovať minimálne tri roky, musela som nastúpiť do práce skôr. Pre peniaze.“
Eva, ktorá bola na materskej pred piatimi rokmi, má na to dodnes živé spomienky. „Z môjho vtedajšieho platu 11-tisíc som klesla na 2700 korún. Manžel ako učiteľ domov veľa nepriniesol a keď sa snažil privyrobiť, zas chýbal doma. Nemohla som deťom kúpiť to, čo by potrebovali, dosť syrov, ovocia, šaty len zo second-handu. V obchode som rátala každú položku v košíku na halier. Bolo to finančne hrozné obdobie, aj doma sme sa začali o peniazoch hádať,“ spomína Eva a dodáva, „toto žiadnej mamičke nezávidím a už som rada, že zarábam.“
Ako štát dnes podporuje ženy na materskej dovolenke?
Peňažná pomoc v materstve
Vypláca sa 28 týždňov. Žena ju dostáva už šesť týždňov pred pôrodom, keď musí povinne nastúpiť na materskú.
,,Suma sa určuje na 90 percent zo zárobku, ktorý žena dosahovala pred nástupom na materskú dovolenku, spravidla za posledný kalendárny rok,“ hovorí Edita Vojteková z odboru sociálneho poistenia. Najvyššia suma sa od júna 1998 nezmenila a je 315 korún na každý pracovný deň (najviac asi 6848 korún mesačne). Ak žena porodila viac detí a aspoň o dve z nich sa stará alebo ak ide o osamelú matku, dostáva peňažnú pomoc 37 týždňov.
Aby žena mala nárok na peňažnú pomoc v materstve, musí byť za posledné dva roky aspoň 270 dní poistená. Do času poistenia sa podľa Edity Vojtekovej z odboru sociálneho poistenia započítava aj štúdium na strednej či vysokej škole či čas, keď je žena v evidencii úradu práce a pod. Ak teda napr. na materskú nastupuje absolventka školy, ktorá pracovala iba krátko, do času poistenia sa jej započítava aj štúdium.
Ženy, ktoré boli pred pôrodom v evidencii ako uchádzačky o zamestnanie a ešte neboli nikdy zamestnané, majú nárok na peňažnú pomoc v materstve podľa stupňa vzdelania. Pre vysokoškoláčky je to 48 korún na deň, matky s nižším vzdelaním dostávajú len 36 korún. Samostatne zárobkovo činné ženy, ktoré si platia nemocenské, dostanú rovnako ako zamestnané ženy.
„Na peňažnú pomoc v materstve má nárok iba žena, ktorej uchádza nejaký príjem. Pre ostatné matky vzniká nárok na rodičovský príspevok narodením dieťaťa,“ hovorí Edita Vojteková z ministerstva práce. Podrobnosti vysvetlia v pobočkách Sociálnej poisťovne podľa sídla mzdovej učtárne zamestnávateľa, u samostatne zárobkovo činných osôb podľa trvalého bydliska, študentky podľa sídla školy.
Rodičovský príspevok
Od skončenia peňažnej pomoci v materstve až do troch rokov dieťaťa má matka nárok na rodičovský príspevok – 3790 korún mesačne. Ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, čo posúdi posudkový lekár na okresnom úrade, môže rodič poberať príspevok až do jeho šiestich rokov.
Sumu štát zvýšil v novembri, predtým sa päť rokov nemenila a rodičia dostávali 2740 korún. Ďalšie zvýšenie rodičovského príspevku možno podľa riaditeľky odboru štátnej rodinnej politiky Oľgy Maťašovskej očakávať až v septembri roku 2004.
Len dva mesiace bolo možné poberať peňažnú pomoc v materstve aj rodičovský príspevok zároveň – štát šetrí, a tak to zrušil.
Skrátil sa aj čas, počas ktorého štát poskytne otcovi či druhému rodičovi aspoň čiastočnú náhradu ušlej mzdy (jednorazovo 1200 korún na mesiac), ak venuje čas svojej mladej rodine. Nárok si môže uplatniť iba v prvých troch mesiacoch života dieťaťa, a nie do jeho troch rokov ako kedysi. ,,Vychádzali sme z toho, že spoločná starostlivosť oboch rodičov je najžiadanejšia v období krátko po narodení dieťaťa,“ vysvetľuje Maťašovská. Na rodičovský príspevok 1200 korún mesačne má nárok aj matka, ktorá nastúpila do zamestnania pred tretími narodeninami dieťaťa, dieťa však nesmie navštevovať predškolské zariadenie, ale musí sa oň individuálne starať iná osoba.
Príspevok k prídavku
Štát poskytuje rodinám s deťmi aj rodinné prídavky – 270 korún mesačne na dieťa, rodina s nižšími príjmami môže požiadať o príspevok k prídavku. Martin Danko, hovorca ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, hovorí, že v marci by mala vláda prerokovať novú stratégiu reformy sociálneho systému a trhu práce. Zaviedla by zmeny napríklad v rodinných prídavkoch cez tzv. daňové kredity, zarábajúcim rodičom by sa prídavky na deti odpočítavali z daní. Pripravuje sa zákon o sociálnej pomoci, zákon o sociálnych dávkach a zákon o zdravotne postihnutých, ktoré však ešte pôjdu na širšiu verejnú diskusiu.
Peniaze pre najchudobnejších
Z finančnej podpory matkám je zrejmé, že štát predpokladá ďalšieho živiteľa rodiny. Sú však aj osamelé matky, ženy, ktorých manžel je nezamestnaný, i rodiny, ktoré sa do finančných problémov dostali z iných dôvodov. Vtedy okrem spomínaných príspevkov nastupuje dávka sociálnej pomoci, ktorej výška od januára nesmie prekročiť 10 500 korún mesačne pre celú rodinu.
Štát dávkou len dorovnáva celkový príjem rodiny, napríklad popri rodinných prídavkoch, podpore v nezamestnanosti a podobne. Zákon stále hovorí, že ak má občan nižší príjem ako životné minimum (dnes 3930 korún), je v hmotnej núdzi.
Minulý rok štát dorovnával príjem občana, ktorý bol v hmotnej núdzi z objektívnych dôvodov, do úrovne životného minima (3490 korún), od januára už len do 2900 korún. Ak sa v hmotnej núdzi ocitol vlastnou vinou, môže dostať len polovicu, teda 1450 korún, z ktorých musí vyžiť.
Od nového roka sa príspevok na bývanie na tento účel do príjmu nezapočítava. Okrem spomenutých súm teda môže občan v hmotnej núdzi dostať príspevok na bývanie nad rámec dávky sociálnej pomoci.
Mnohí ľudia v hmotnej núdzi pod hranicou životného minima sa podľa pracovníkov sekcie sociálnej pomoci nedostanú ani do evidencie.
Keď dnes príde štát požiadať o pomoc človek s príjmom napríklad 3000 korún, úradníci ho musia poslať domov. Príjem síce nedosahuje životné minimum, ale štát by mu ho doplnil iba do spomenutých 2900 korún.
Posledné údaje ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny z vlaňajška hovoria, že 11 percent občanov bolo v hmotnej núdzi a poberalo dávku sociálnej pomoci.
Osamelo žijúce matky sú asi najzraniteľnejšou skupinou. Ak sú v hmotnej núdzi z objektívnych dôvodov, môžu požiadať o jednorazovú dávku sociálnej pomoci od obecného úradu – napríklad pri nástupe dieťaťa do školy, o príspevok na školský zájazd a iné. Informácie poskytujú na odbore sociálnych vecí príslušného okresného úradu.
Peňažná pomoc v materstve (28, príp. 37 týždňov)
Maximálne 315 korún na každý pracovný deň
Maximálne 6848 korún mesačne (pri priemernom počte pracovných dní)
Rodičovský príspevok (do 3 rokov veku dieťaťa)
3790 korún mesačne
Jednorazový rodičovský príspevok pre druhého rodiča
(za 1 mesiac do troch mesiacov veku dieťaťa)
1200 korún
Rodičovský príspevok pre zamestnanú matku (s dieťaťom mladším ako 3 roky)
(dieťa nesmie navštevovať predškolské zariadenie)
1200 korún mesačne
Rodinné prídavky
Na každé dieťa 270 korún mesačne
Príspevok k prídavku na dieťa
– ak je príjem domácnosti do 1,37 násobku súm na účely štátnych sociálnych dávok
dieťa do 6 rokov + 410 korún
dieťa 6-15 rokov + 560 korún
dieťa nad 15 rokov + 620 korún
– ak je príjem domácnosti od 1,37 do 2,2 násobku súm na účely štátnych sociálnych dávok
dieťa do 6 rokov +210 Sk
dieťa 6-15 rokov +320 Sk
dieťa nad 15 r. +350 Sk
Poznámka: sumy na účely štátnych sociálnych dávok sú: 3000 korún, ak ide o jednu plnoletú fyzickú osobu, 2000 korún ak ide o ďalšiu spoločne posudzovanú osobu, 1350 korún, ak ide o dieťa do 6 rokov veku, 1660 korún, ak ide o dieťa od 6 do 15 rokov veku a 1770 korún, ak ide o dieťa nad 15 rokov.
Dávka sociálnej pomoci
Maximálne 10 500 korún na rodinu
pripravila zora handzová