BRATISLAVA – Prezident Rudolf Schuster môže rozhodnúť o spojení referenda o vstupe do Európskej únie s prípadným referendom o vstupe do NATO. Právnici však majú rôzne názory na to, ako by to vyzeralo v praxi.
Ministerstvo vnútra odhaduje, že referendum o únii bude stáť približne 160 až 180 miliónov korún.
Ak by bola petičná akcia za referendum o NATO úspešná a obe referendá by sa konali v jednom termíne, právne najčistejší variant by mali byť dve referendové komisie až po úroveň okrskov, dva typy lístkov a dve urny. Myslí si to právnik Ladislav Orosz. Výrazne by to oslabilo argument, že dve referendá v jednom termíne sú lacnejšie. Právnik Peter Kresák si myslí, že stačí jedna komisia, ale musia byť dva lístky a dve urny.
Vicepremiér Daniel Lipšic pripustil, že by stačila aj jedna referendová komisia, ale rozhodnutie, či by boli dva lístky, alebo jeden, by bolo na prezidentovi.
Šéf Smeru Robert Fico podporuje spoločné konanie referenda, ak bude petičná akcia úspešná. Keby mohol, prezidentovi by poradil, aby to „určite urobil v jeden deň“.
Šéf parlamentu Pavol Hrušovský zdôraznil, že len komunisti majú politickú vôľu spojiť obidve referendá.
(sp)
Referendá na Slovensku? Neúspešné
Včera vláda odštartovala udalosť roka, o ktorej bude dnes parlament hlasovať – referendum o vstupe Slovenska do Európskej únie. Poslanci Národnej rady majú prijať uznesenie o vyhlásení referenda. Podľa predbežných dohôd by ho mal prezident Rudolf Schuster vyhlásiť na 16. a 17. mája tohto roku. V histórii Slovenska boli doteraz všetky referendá neúspešné pre nízky počet hlasujúcich, lebo sa nepodarilo dosiahnuť účasť nadpolovičnej väčšiny voličov.
Sociológ Michal Vašečka povedal, že vláda by nemala referendum o Európskej únii podceniť. „Som optimista, ale rozhodne by bolo naivné si myslieť, že účasť bude blízka parlamentným voľbám a príde okolo 70 percent voličov. Skôr sa bude účasť blížiť ku komunálnym voľbám.“
Prieskumy verejnej mienky hovoria, že obyvatelia Slovenska vstup do únie podporujú (za je okolo 70 percent) a hlasovať v referende mieni niečo vyše 60 percent.
Problematickejšie je to už s podporou vstupu Slovenska do NATO. V prieskumoch je za okolo 50 percent opýtaných. (sp)