BRATISLAVA – Poplatok 20 korún, ktorý v ordinácii zaplatí pacient od marca, by mal celý zostať lekárovi. Lekári tak budú môcť sami rozhodnúť, ktorým pacientom poplatok odpustia, zhodli sa predstavitelia zdravotných poisťovní.
Minister zdravotníctva Rudolf Zajac navrhoval, aby desať korún zostalo lekárovi a desať išlo poisťovni. Lekárom sa návrh nepozdával. „Je nehorázne, aby sme my boli vyberačmi poplatkov pre poisťovňu,“ hovorí detská lekárka Marianna Krupcová.
„V ambulanciách prvého kontaktu sú nezamestnaní, chudobní, rôzne sociálne prípady. Všade na svete týchto ľudí ošetria zadarmo,“ hovorí lekárka. „Poisťovňa podľa výkazu výkonov z počítača uvidí, že tu boli, a odpočíta si svojich desať korún, aj keď mi poplatok nemal z čoho zaplatiť. A čo ak mi sestrička odmietne vypisovať príjmové doklady? Alebo budeme musieť mať registračné pokladne?“ Štát by mal podľa nej v prvom rade zaplatiť, čo dlhuje poisťovniam za svojich poistencov.
„Často k nám chodia deti samy, na pravidelnú injekciu si odbehnú zo školy. Čo urobíme, keď nebudú mať peniaze? Pošleme ich preč?“ pýtala sa sestrička na bratislavskej alergológii. „Ak od nich nevezmeme peniaze, poisťovňa si svojich desať korún aj tak stiahne.“
Marián Kováčik zo Vzájomnej životnej poisťovne Dôvera hovorí, že so zavedením „stimulačných“ poplatkov súhlasia, ale Zajacovi navrhnú, aby peniaze neboli príjmom poisťovní. S návrhom minulý týždeň súhlasili aj ostatné štyri zdravotné poisťovne.
Ak poplatok zostane ambulancii, lekár s ním bude môcť voľnejšie narábať. Poisťovne by mali dostať aj časť iného dvadsaťkorunového poplatku – za každý recept. Lekárni zostanú dve koruny, poisťovňa dostane 18. V tomto prípade sa podľa Kováčika poisťovne neplánujú vzdať svojej časti peňazí.
Konečné rozhodnutie bude na poslancoch, ktorí by mali o zákone zdravotnej starostlivosti, ktorý poplatky zavedie, rozhodnúť vo februári.
BARBORA TANCEROVÁ