BRATISLAVA – Na inzerát na prácu v Bruseli sa Európskemu úradu pre výber zamestnancov prihlásilo 5957 slovenských občanov. Záujem Slovákov bol v prepočte na počet obyvateľov najvyšší zo všetkých kandidátskych krajín. Pre SME to potvrdil Christian Kerckhoven z Európskeho úradu pre výber zamestnancov.
„Asi sme to najlepšie zo všetkých spropagovali,“ myslí si hovorca Delegácie Európskej komisie na Slovensku Branislav Slyško.
Svoju úlohu nepochybne zohrala aj vysoká nezamestnanosť – Slovensko ju má po Poľsku najvyššiu zo všetkých kandidátskych krajín. Koncom minulého roka Európska únia vyhlásila konkurz na miesta v inštitúciách, ktoré bude treba obsadiť v súvislosti s rozšírením únie. Vstup nových krajín je naplánovaný na máj 2004, európske úrady však už v tomto roku potrebujú ľudí schopných komunikovať v jazykoch budúcich členov.
Masové výberové konanie má priniesť obsadenie miest administrátorov a asistentov – ľudí zodpovedných za organizovanie, sekretárske práce a podobne. Podmienkou bolo ovládanie jazyka aspoň jednej kandidátskej krajiny a plynulá angličtina, nemčina alebo francúzština.
Európsky úrad pre výber zamestnancov dostal spolu 25 362 prihlášok. Podľa informácií SME Európska únia potrebuje obsadiť asi 1000 miest, konkurencia je teda veľká.
Najviac, vyše desaťtisíc prihlášok prišlo z najväčšej kandidátskej krajiny – Poľska. Slovensko je v počte prihlášok na druhom mieste. Záujem malo 2623 mužov a 3334 žien. 18 uchádzačov uviedlo ako rodný jazyk slovenčinu, ale sú občanmi iných štátov ako Slovenska. Z Českej republiky, ktorá má asi dvojnásobný počet obyvateľov, sa prihlásilo 1896 ľudí. Slováci najčastejšie v prihláške písali, že ovládajú angličtinu (5382), nemčinu (2849) a francúzštinu (998). Dvadsaťpäť percent prihlásených Slovákov spomenulo, že ovládajú češtinu. Z českých žiadateľov len 13 percent píše, že vedia po slovensky. (mar)