
Kým zamestnávatelia hovorili, že minister práce Ľudovít Kaník je pri zmenách Zákonníku práce príliš opatrný, prezident republiky Rudolf Schuster (vľavo) sa stretol s odborármi a vyzval na pokračovanie sociálneho dialógu. Prezident Konfederácie odborových zväzov Ivan Saktor (vpravo) zdôraznil, že vláda o dialóg neprejavuje záujem, keďže premiér Mikuláš Dzurinda neprišiel na zasadnutie tripartity, ktoré sám zvolal. FOTO TASR - ŠTEFAN PUŠKÁŠ
BRATISLAVA – Dnešný Zákonník práce podľa zamestnávateľov výrazne sťažuje vytváranie nových pracovných miest a jeho zásadná novela je preto nevyhnutná. Novela, ktorú pripravilo Kaníkovo ministerstvo práce a ktorá poburuje odborárov, sa však zamestnávateľom zdá byť ešte príliš opatrná.
Zamestnávatelia nesúhlasia s protestnými akciami odborov, ktoré prišli skôr, ako sa o novele začalo rokovať. Vyzvali ministra Kaníka, aby ,,nepodliehal tlakom ulice, ale tlaku rozumných argumentov“ a snažil sa o vyváženosť.
Prezident Združenia podnikateľov Slovenska Karol Pavlů hovorí, že nikde v Európe nie je Zákonník práce „natoľko vľavo“, ako u nás. Jozef Uhrík ako ďalší zástupca zamestnávateľov zdôraznil, že z diskusie nesmie vyjsť víťaz ani porazený. „Sme odkázaní na dohodu,“ povedal.
Na otázku SME, v čom je Zákonník brzdou zamestnávania, povedal Karol Pavlů: ,,Potrebná je väčšia flexibilita, aby každý, kto chce pracovať, mohol, hoci aj na kratší pracovný úväzok či inou formou. Nemôže byť brzdou ani pre zamestnávateľa, aby mohol pracovníka prijať. Nemožno Zákonník práce nastaviť tak, aby namiesto podpory každého, kto chce pracovať, prakticky prácu znemožňoval.“
Predseda poľnohospodárskej a potravinárskej komory Ivan Oravec hovorí, že poľnohospodári musia pracovať vtedy, keď si to vyžaduje situácia, koľko treba a ľuďom to nerobí žiadne problémy. Neuvažujú o obmedzení práce nadčas. Preto podľa neho treba povýšiť dohody medzi zamestnávateľmi a zamestnancami.
,,Pokiaľ bude Zákonník práce dostatočne flexibilný, otvorí to možnosti k 1,5 až 2-percentnému poklesu nezamestnanosti,“ povedal Pavlů. (zoh)