BRATISLAVA – Ak nezamestnaný odmietne pracovať pre obec, úrad práce ho vyradí z evidencie a výška jeho dávky sa zníži na polovicu. Aj v tomto sa po Novom roku sprísnili podmienky pre ľudí, ktorí poberajú sociálnu dávku z objektívnych dôvodov. Pre obec budú vykonávať „prácu menšieho rozsahu“.
„Obciam sa vytvára možnosť využiť pracovnú silu, ktorá je zadarmo, aby si mohli pomôcť,“ tvrdí hovorca ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Martin Danko. Nezamestnaných tak podľa neho možno lepšie kontrolovať a osvojujú si pracovné návyky. „Získame lepší prehľad, aký vzťah majú ľudia k práci.“
Starosta od okresného úradu dostane zoznam poberateľov dávok a evidovaných nezamestnaných v obci. Ak si zaumieni uskutočniť v obci nejaké práce, vyberie si zo zoznamu potrebné množstvo ľudí. Okresný úrad ich potom vyzve, aby sa na prácach zúčastnili.
Danko hovorí, že starostom práce nepribudne. „Starosta len vykoná kontrolu dochádzky.“ Neprítomných nahlási okresnému úradu.
Starostovia sú podľa svojich slov odhodlaní nezamestnaným pomôcť. „My urobíme všetko pre to, aby možnosti pracovať mali. Ale zase tých možností máme strašne málo,“ hovorí Pavol Molnár, starosta Turne nad Bodvou v okrese Košice-okolie. Obecný úrad funguje ako vysunuté pracovisko úradu práce. „Aby (nezamestnaní) nemuseli mať výdavky na cestu.“
Alžbeta Suriaková, starostka Lodna v okrese Kysucké Nové Mesto, hovorí, že práce je v obci dosť, v lete bude treba dať do poriadku cestu, rozbitú po plynofikácii. „Cez zimu je menej roboty, len odpratávanie snehu alebo posýpanie ciest.“ Peňazí bude podľa nej treba najmä na pracovné pomôcky. „Lopaty sa lámu, bolo by treba aj na fúriky.“
Minister práce Ľudovít Kaník tvrdí, že v peniazoch problém byť nemôže, starostovia nemusia dať ani korunu. Ak nemajú záujem, svedčí to podľa neho len o ich slabej manažérskej schopnosti. „Práce, ktorú treba vykonať v každej obci, v každom meste, je nesmierne množstvo – teraz bolo treba odhadzovať sneh, neskôr bude treba niečo iné. Ak to niektorí starostovia nedokážu využiť, možno nie sú najlepšími starostami,“ tvrdí.
Práce menšieho rozsahu by podľa Danka mali nahradiť verejnoprospešné práce, ktoré sa neosvedčili. Suriaková si to nemyslí, spomína, že keď „vépépečky“ ešte neboli, kosila miestny cintorín. „Bez nich by som nemohla existovať.“ (joč, zoh)