Verí, že plebiscit bude úspešný a občania sa v ňom vyslovia za vstup krajiny do únie.
Predseda vlády súčasne nechce dramatizovať úvahy, či vnútropolitické roztržky vo vládnej koalícii ovplyvnia účasť občanov na referende. Pripustil však, že existuje istá latentná obava, tá je však podľa neho prítomná vo všetkých transformujúcich sa krajinách. "V politike nie je nikdy núdza o turbulencie. A turbulencie nikdy nie sú vodou na mlyn takýmto pozitívnym snahám," povedal po rokovaní vlády, ktorá dnes jednomyseľne prijala poslanecký návrh na vyhlásenie referenda o vstupe SR do EÚ.
Dzurinda vyhlásil, že vždy dôveroval občanom a dôveruje im aj v súčasnosti. Verí, že občania dokážu rozlišovať podstatné od nepodstatného a pravdivé od vymysleného, či od konania, ktoré zaváňa politikárčením. K súčasnej kríze vo vládnej koalícii súvisiacej s tvrdením lídra ANO Pavla Ruska o nezákonnom odpočúvaní sa premiér vyjadrí v utorok po rokovaní Koaličnej rady.
Jeho slová doplnil šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan. Podľa neho občania chápu, že v májovom referende pôjde o strategické a osudové rozhodovanie o smerovaní Slovenska. "V minulosti sme boli viackrát svedkami toho, že slovenskí voliči a občania sa chovali maximálne zodpovedne a niet nijakých dôvodov veriť tomu, že aj v tomto prípade by sa nezachovali tak ako doteraz," zdôraznil.
Dzurinda ďalej povedal, že existuje priama úmera medzi smerovaním Slovenska do EÚ a do NATO. "EÚ vnímam predovšetkým ako príležitosť, alianciu ako bezpečnosť. Ale jedno ovplyvňuje druhé."
Občania podľa Dzurindu dlhodobo podporujú členstvo v EÚ. Nasledujúce obdobie vláda využije na zvýšenie informovanosti občanov o pozitívach členstva v EÚ, ako aj o podobe budúcej, rozšírenej únie a mieste SR v nej. Súčasne vyslovil vieru, že v poradí piate referendum prelomí doterajšiu tradíciu neúspešných referend. Na Slovensku sa totiž uskutočnili už štyri plebiscity, ale všetky boli neplatné kvôli neúčasti občanov.
Premiér podľa vlastných slov spolieha aj na mienkotvorných ľudí - prirodzené autority, ktoré majú v spoločnosti veľký vplyv, ako aj na médiá. Očakáva, že osobnosti budú nielen vyzývať občanov na účasť na referende, ale že budú aktívne vstupovať a ovplyvňovať diskusie o únii.
Dzurinda nechcel ani špekulovať o tom, či má vláda pripravenú alternatívu v prípade, že referendum nebude úspešné. Treba sa totiž sústrediť na základný cieľ, ktorým je úspešný plebiscit o vstupe SR do EÚ.
*alf som NNNN