Návrh, ktorý predložili zástupcovia všetkých parlamentných klubov, vychádza z toho, že vstup SR do EÚ je jej bytostným národnoštátnym záujmom. Druhým dôvodom je fakt, že návrh uznesenia podporujú všetky politické strany a hnutia zastúpené v parlamente.
Predseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský už zvolal na utorok slávnostnú schôdzu parlamentu, na ktorej budú poslanci hlasovať o referendovej otázke. Jej text znie: Súhlasíte s tým, aby sa SR stala členským štátom Európskej únie?
Navrhovaným termínom referenda je 16. a 17. máj a predbežne s ním súhlasí aj prezident Rudolf Schuster, ktorý referendum vyhlási.
V histórii samostatnej SR sa doteraz uskutočnili štyri referendá, ale ani jedno nebolo platné. Dôvodom bol fakt, že sa nich nezúčastnila nadpolovičná väčšina oprávnených voličov.
Proces rokovaní o vstupe SR do EÚ, ktorý začal začiatkom roku 2000, sa ukončil 12. a 13. decembra 2002 na zasadnutí Európskej rady v Kodani.
Podpisom Zmluvy o pristúpení 16. apríla 2003, sa vytvorí priestor pre zavŕšenie rozšírenia prostredníctvom ratifikačného procesu. Slovensko, podobne ako ostatné kandidátske krajiny, už dávnejšie deklarovalo úmysel uskutočniť v čase po ukončení rokovaní o vstupe do únie referendum, v ktorom by mali občania možnosť vyjadriť sa priamo k otázke vstupu SR do EÚ.
Referendum o vstupe do EÚ prebehne v tomto roku aj v ďalších 8 kandidátskych krajinách - v Českej republike, Estónsku, Litve, Lotyšsku, Poľsku, Maďarsku, Malte a Slovinsku, ktoré ašpirujú na členstvo v únii od roku 1. mája 2004.